Zepple

Jaký je rozdíl mezi trestem a sankcí?

trest a sankce

Nejlepší odpověď
quentos

cizímu slovu sankce spíše odpovídá v češtině „postih“ či „pokuta“, jsou to tedy slova významově blízká

srv. Slovník cizích slov Encyklopedického domu

Další odpovědi
Lotty

Sankci chápu jako nejen peněžitý postih.
Podle wikipedie.cz má sankce dvojí význam.

  1. Sankci jako právní postih.
  2. Je chápána jako pragmatická sankce o rakouském nástupnictví.

Předpokládám, že máte na mysli první bod, tedy sankci jako právní postih. Sankce nebo pokuta se uplatňuje tam, kde jsou nedodrženy nějaké podmínky. Třeba když vám na inspekci přijde ČOI (Česká obchodní inspekce), má právo udělit vám ihned na místě sankci ve výši 5.000,– Kč za nedodržení podmínek. Uvádím to jako příklad, neberte to přesně. Přesně si to bohužel už nepamatuji.
Zatímco sankce je spíše o penězích, trest je o tom, co ovlivní člověka.
Člověk v takovém případě může dostat za trest veřejně prospěšné práce. Dříve se posílali lidé na trest i do dolů. To jsou ale už etrémy.