Robb

Jaký je rozdíl mezi smolou a dehtem a co se používá(lo) v lidovém léčitelství?

Navíc se dá dohledat například šampony s jedním a druhým. Pletou se dva pojmy nebo-li jsou záměnné?
V úvahu přichází také tér. Jedině jasné je co je pryskyřice:)

Nejlepší odpověď
annas

Navedu vás na odkaz na smolárnu. – odpověď na další část podotázky.

"Před více jak sto padesáti lety se jeden druh zvláštního „průmyslu“ provozoval přímo v lese. Bylo to smolařství, o kterém toho již dnes mnoho nevíme. …

Nejprve tekla z pece pryskyřice jasně medové barvy, která na vzduchu rychle tuhla. Ta se dále lila do jámy vysypané čistým říčním pískem.

Z tohoto prvního produktu se ještě dále vyrábělo muzikantské kolofonium, něco málo si koupili řezníci na kalafunu, většina se ale spotřebovala jako smola bednářská.

Z pryskyřice a zaječího sádla se v lidovém léčitelství dělala oblíbená mast na hnisavé rány.

Pak šel z pece „opar“, což byla olejovitá, jako voda průhledná tekutina, která se chytala do skleněných baněk a smolaři ji prodávali do lékáren, kde se dala koupit pod latinským názvem „terpentinum“. Šlo tedy o terpentinový olej, který se tehdy v lékařství velice hojně využíval.

Po oparu dávala pec smolu ševcovskou a naposled vytékala mazlavá, silně sazemi zčernalá tekutina, smolaři zvaná „pot“. Pot se ředila olejem a pod jménem „kolomaz“ se používala k mazání vozů. Kolomaz rozváželi po vsích kolomazníci na trakačích"

--
Další užítí v léčitelstváí

Dehet z z březové kůry, ale také z jalovce, borovice a buku.

„Použití dehtu může být uvnitř nebo vně, a obě metody mají různé varianty v závislosti na onemocnění, s nímž boj probíhá.“

https://cze.me­dicalassociate­sofhh.com/bere­zovyj-degot-sostav-i-primenenie.php

Další odkaz na použití smoly
https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:wbks7NRF7-QJ:https://di­gilib.phil.mu­ni.cz/bitstre­am/handle/11222­.digilib/125717/M­_Archaeologica_14-2009-1_8.pdf%3Fsequ­ence%3D1+&cd=1­1&hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cl­ient=firefox-b

Další odpovědi
aliendrone

Smola (též smůla) = pryskyřice, dehet (též tér) vzniká karbonizací uhlí, asfalt je destilační zbytek prozměnu z ropy. (jak mne poučil Kepler ;) :D)
V lidovém léčitelství se používá kdeco – včetně trusu. ;) :D :D

Drap

Dehet nevím. Z pryskyřice, nebo smůly se vyrábí mimo jiné i masti. Smrkovou, nebo jedlovou smůlu utřeš se stejným množstvím sádla, nebo lékařské vazelíny. Velmi dobré na hojení, na vytažení zanícených třísek nebo na rychlé dozrání vředových onemocnění.
Při troše zkušeností ze ze smůly vytvořit přírodní žvýkačku, která dokonale desinfikuje a čistí dtinu ústní.Neni třeba ani kartáček, ani pasta.

Kepler

Smola, nebo lidově smůla je pryskyřičný produkt stromů, zejména jehličnatých. Tipoval bych, že právě ta se používá v léčitelství, co by přírodní produkt. Jinak exaktně, z pohledu chemika je smola destilační zbytek po zpracování kamenouhelného dehtu (předchozí frakce: naftalen, antracen, různé oleje obsahující i fenoly). Všechny tyto frakce obsahují většinou polycyklické aromatické uhlovodíky. které vynikají svými karcinogenními účinky, takže bych se jim obloukem vyhýbal.

Hlada

Smola = pryskyřice. Přírodní ze stromů nebo umělá, např. lepidla Epoxy.
Dehet = tér. Vzniká při spalování, např. černého uhlí, tabáku, dřeva.
Pro léčbu se používají dehty.