autacek

Jaký je rozdíl mezi slovy zasunout a zastrčit?

Nejlepší odpověď
annas

zasunout dok.
1." sunutím vpravit, umístit, zastrčit 1: zasunout papír do stroje, klíč do zámku vsunout; zasunout židli ke stolu přistavit
2. zastrčit 3: zasunout závoru

--
zastrčit dok.

  1. vsunout 1, strčit 2, zasunout 1: zastrčit klíč do zámku; zastrčit si ruce do kapes
  2. hovor. založit 2: nevím, kam jsem to zastrčil
  3. zasunout 2 (k uzavření něčeho): zastrčit závoru
  4. tím uzavřít (dveře ap.): zastrč dveře! zavři závoru;"

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=zasunout+

Rozdíl poznáte z význanmů. Jsou to synonyma, ale ne vždy.

Význam ve staročeštině
Zastunout – prudkým pohybem posunout, strčit
Zastrčit – co, kam,, co čím případně koho " zastrčit, zastrčením upevnit, co čím (dveře závorou ap.) zastrčením západky ap. zajistit proti otevření"
Staročeská mluvnice

Další odpovědi
Rokio

První sloveso se používá většinou při pohlavním styku a druhé sloveso se využívá kupříkladu u zásuvky.

Rozdíl tedy tkví v tom, kdy si které sloveso využívá.

EKSOT123

Ještě k odpověďi Rokia: „Zástrčku“ elektrického kabelu zasunujeme, event. strkáme, možná i zastrkáváme do „zásuvky“. Samce do samice. (Zrovna čtu,že samec s piny <kolíky> se kromě zástrčka jindy jmenuje také vidlice. Samice alias zásuvka má zdířky.)