bolak

Strčit si to za klobouk – Jak to vzniklo?

Nejlepší odpověď
annas

Jeden z mnoha významů slovesa strčit = zastrčit, zasunout, vložit něco někam. Ale když strčil někdo něco za klobouk, nebylo mu to nic platné.

Není snad odpovědět na otázku proč. Mohlo to tak být, ale také jinak.

Původní používání klobouků mělo hlavně praktický význam, kterým byla ochrana nejdůležitější části těla – hlavy, a to jak její ochrana v bitvách nebo při lovu, ale také před sluncem a v zimních období před mrazem.

Už v lidové slovesnosti (později zapsané v pohádkách) se objevoval čert v klobouku. Měl ho zdobený třeba sojčím pírkem. Za klobouk si často zastrčil i úpis od hříšníka, podepsaný jeho krví. Jenže objevil se někdo chytřejší, který čerta přelstil, takže i když se později někdo něco strčil za klobouk, bylo to zbytečné.

I dnes tradice – Mikuláš, anděl a čert ve slaměném klobouku. Jenže slova, že sbírá neposlušné děti, si může dát za klobouk, protože se to nestane. .

--
Jiná možnost. Skutečný myslivec – myslivci si za klobouk rovněž připínali pírka, trofeje atd. Někteří je chtěli napodobovat – být zajímavými.

Příklad ze starší literatury ." Řečník si strčil za klobouk zelenou ratolest". Ale stejně mu nepomohla,

https://psjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dej&heslo=str%C4%8D­iti&where=hes­la&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Nezaujal, neuspěl. Jen se předvedl = dá se říct, že z toho vzniklo, že dotyčmý s kloboukem s kritikem nesouhlasil. Takže jde o odmítavý postoj k cizímu názoru.

Stejný význam mají i vyjádření: jít k šípku, jít s něčím do háje,.