Neonka

Jaký je rozdíl mezi psem s průkazem původu a pouze čistokrevným psem ?

Nejlepší odpověď
Drap

Pes s průkazem původu je čistokrevný pes. Jinak všichni ostatní jsou oficiálně kříženci.

Další odpovědi
Lamalam

Pokud je pes čistokrevný, musí mít PP a musí být zapsán v plemenné knize! Všichni ostatní psi jsou bastardi, něco jako pouze čistokrevný pes neexistuje!

zjentek

Žádný, pokud není v plánu jezdit se psem po výstavách. Soutěžní prezentace psa vyžaduje „papír“, zatímco pes „kamarád“ žádný papír nepotřebuje ;)

Z jiného úhlu pohledu může být zásadní rozdíl třeba ten, že psa s jakýmkoli cárem papíru (průkazem původu) si musíš pořídit v nějaký reg. chovný stanici (někdy tzv. množírně), zatímco čistokrevnýho psa si můžeš pořídit třeba v útulku pro psy anebo třeba od souseda, pokud se jeho čistokrevná fena spářila s čistokrevným psem a sused teď chudák neví, co se štělaty.

Shrnutí:

Z právního hlediska se za čistokrevné zvíře považuje jedinec, který se narodil ze spojení čistokrevných, chovných zvířat s PP, a pro něj samotného je vystaven PP a je zapsán do PK.

Na druhou stranu z humánního či morálního hlediska by MĚL existovat i tzv. čistokrevný pes bez PP, jelikož definice slova ČISTOKREVNÝ nám jasně určuje význam- pocházející z předků téže rasy, plemena, rodu!

Edison

Vnímám to tak, že průkaz původu je osvědčení o čistokrevnosti. Čili mezi těmi psy bude fakticky pouze rozdíl v ceně. Prakticky pak psa bez tohoto osvědčení nelze za čistokrevného považovat, i když geneticky to tak být může.

autacek

U psa s průkazem původu máš (velkou) jistotu, že lze dohledat jeho předky a tedy i to, že nejen že nedošlo v předchozích generacích ke křížení jak různých ras, ale že pro chov byli uznání pouze jedinci kteří splňují příslušné regule.

Pes bez průkazu původu je každý ostatní, kdy výše uvedené nemusí hrát naprosto žádnou roli, tedy rovněž se může jednat o nekříženého pejska, s dobrými předky, ale nemáš na to papír, no a pak jsou tu ti nečistokrevní, u kterých je to vidět na první pohled, ale na jejich oddanost, kamarádství, atd., to nemusí mít naprosto žádný vliv.

Dochy

Pokud seš si jistá že je čistokrevný, pak je rozdíl jen v ceně a v tom, že jej jako čistokrevného nemůžeš nikde prezentovat (chov, výstavy,…)

Emefej

Pes bez PP není čistokrevný.