Martyn61

Jaký je rozdíl mezi „maloobchodem a velkoobchodem“ ?

Nejlepší odpověď
Drap

Maloobchod většinou nakuopuje od velkoobchodu. Velkoobchod bere zboží od výrobce ve větším množstí, většinou palety, kontejnery a podobně.

Další odpovědi
anonym

Stručně řečeno zboží jde od výrobce do skladů velkoobchodu a odtud jej nakupují jednotliví prodejci pro své prodejny a zákazníky.
Maloobchod je článek prodeje, kde si zboží může koupit zákazník.
Velkoobchod je dodavatel, který se stará o přepravu zboží a o jeho distribuci. VC ceny jsou nižší a oproti MO nabízí velkoobchod i podstatně širší sortiment výrobků a zboží.

mosoj

V dnešní době je jediný rozdíl mezi velkoobchodem a maloobchodem v tom odkud obchod nakupuje ( zajišťuje si zboží) a komu prodává.

Velkoobchod nakupuje zboží přímo od výrobců nebo má vlastní dovozy . Prodává většinou živnostníkům, ale nemusí to být pravidlem. Nikdo jim nenařizuje komu mají prodávat jako to bylo v minulém režimu v době řízených cen.

Maloobchod nakupuje většinou ve velkoobchodě, není ale podmínkou. Může si také sám uzavřít smlouvu s výrobcem nebo uskutečnit vlastní dovoz. Problém je v tom, že aby byl takový nákup cenově konkurenční musí to nakoupené množství být ve větším rozsahu, aby se snížily náklady na dopravu. Malý obchod to ale těžko prodá a nabídne to dalším malobchodům. V tu chvíli se již chová jako velkoobchod.
Takže rozdíl mezi velkoobchodem a maloobchodem téměř není.

quentos

Zbývá dodat, že maloobchod bývá specializovanější. Pokud potřebujete něco spešl, ve velkoobchodě to většinou neseženete. Takže širší sortiment ve VC sice ano, ale zas mívá od všeho (jenom) trochu.