Marky Stark

Jaký je rozdíl mezi komunismem a marxismem?

Nejlepší odpověď
annas

"Marxismus je filozofický a ekonomický systém vycházející z děl K. Marxe a B. Engelse, vznikl ve 40. letech 19. stol. jako filozofie praxe. Kriticky a tvořivě navázal na německou klasickou filozofii, anglickou politickou ekonomii a francouzský utopický socialismus.

Tradičně se marxismus dělí na marxistickou politickou ekonomii, marxistickou filozofii (materialismus dialektický a materialismus historický) a tzv. vědecký komunismus – teorii přechodu k beztřídní společnosti a jejího budování a rozvoje."

http://www.to­talita.cz/vys­vetlivky/marxis­mus.php

"Kounismus je ideologie beztřídní společnosti založená na společném vlastnictví výrobních prostředků. Je zaměřen antidemokraticky a antiliberálně, přestože sami komunisté tvrdí opak; v komunismu jsou totiž zájmy a práva většiny vždy důsledně nadřazeny právům a zájmům jednotlivce, jak tvrdí někteří jeho odpůrci.

Komunismus je založen na principu každý podle svých možností, každému podle jeho potřeb. V komunistickém systému již nemají existovat společenské třídy nebo státní aparát, funkce státu má vykonávat komunisticky uvědomělý lid.
atd.

http://www.le­nin.estranky.cz/clan­ky/komunismus­.html

--
"Marxismus

  1. teorie K. Marxe (zčásti B. Engelse) zkoumající polit. ekonomii, sociálněpolit. doktrínu a filozofii, zejm. filozofii dějin
  2. souhrnný název pro růz. interpretace a další aplikace této teorie

Komunismus

  1. ekon. společné vlastnictví majetku, někdy i žen (Platonův stát): spotřební k. náboženských sekt
  2. ekon. utopické prognózy sociálně spravedlivé společnosti; (v anarchizmu) všeobecná rovnost; (v marxizmu) společenské vlastnictví výrobních prostředků a odměňování podle potřeb
  3. polit. a ideologická teorie a praxe komunistických stran:" –

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=komunismus

Další odpovědi
aliendrone

Marxismus je jen ideologie, byť je podpořena propracovanou filozoficko-eknomickou teorií.. Komunismus může být i společenské zřízení. Teoreticky. ;) :D :D

Edison

Moc pěkně shrnuto. Tuhle jsem koukal na dokument o Karlu Marxovi. Ten to ještě srovnané měl. Takže hlavně nezaměňovat marxismus s marxismem-leninismem. To jsou zcela rozdílné věci.