tvaruzekcz

Jaký je rozdíl mezi džemem a marmeládou?

Nejlepší odpověď
Dochy

Jen bych trochu upravil Arneho odpověď:
Z vůle EU může být marmeláda jen z citrusových plodů

(tedy přesněji, ono tam může být kde co, ale v té směsi musí být zastoupeno nějaké procento citrusů – tuším 20%?)

A to prosím přes to, že i to slovo marmeláda pochází od kdoulí.

Další odpovědi
Kepler

Nejsi první, kdo se na to ptá – viz https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-marmeladou-a-jamem

elkon

Když pomineme výmysly EU, tak džem obsahoval vždy kousky ovoce a marmeláda ne. Dnešní výmysly staví kdeco na hlavu, nejen marmelády. Dnes je třeba v oblibě firem napsat ovocná pomazánka, aby spotřebitel vůbec nevěděl o co jde. Hlavně aby to koupil.

annas

Jako obvykle otázka je v archivu. .

Vložila jsem otázku, která s marmeládou souvisí.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vsimli-jste-si-ze-se-po-vice-nez-200-letech-meni-nazev-jedne-potraviny-v-kterych-prodejnach-se-ten-novy-objevil

"Všimli jste si, že se po více než 200 letech mění název jedné potraviny?

„Z našich obchodů zmizelo nebo postupně mizí produkt pojmenovaný marmeláda a místo ní kupujeme (budeme kupovat) "jam“, „fruit dessert“, nebo zavařeninu či ovocnou směs jahodovou nebo meruňkovou.

Evropská unie si tuto naši marmeládovou výpůjčku portugalského původu z doby NO vyžádala zpátky, takže už ji nesmíme používat. Naštěstí Maďarům výraz „jam“ vracet nemusíme.

Nezaměňovat výrobek džem (kdysi starším pravopisem jam) s nynějším jamem.

Marmeládou se totiž podle EU může nazývat jen výrobek, v němž jsou alespoň pětinou surovin citrusové plody."

Arne1

Marmeláda smí být pouze z citrusových plodů (pomerančů). Džem z čehokoliv.

zjentek

Jen bych trochu upravil Docheho odpověď:
Kdoule jsou marmelo (tuším z portugalštiny), aby to bylo srozumitelný.

A je fakt, že „marmeloň“ není žádný citrusovník! (; (;

Prostě já...

Za marmeládu můžeme označit jenom ty produkty, u nichž aspoň pětinu jejich obsahu tvoří citrusové plody. Pro všechna ostatní ovocná želé používáme pojmenování džem. A i to se řídí určitými pravidly. V džemu musí být minimálně 35 procent ovoce. Je-li ho víc, je k názvu přidáno ještě slůvko extra nebo výběrový.

Zdroj: https://radio­zurnal.rozhlas­.cz/jaky-je-rozdil-mezi-marmeladou-a-dzemem-6233477

Emefej

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/dzem-a-marmelada