Terixína

Jaký je rozdíl mezi dobíjecími a nedobíjecími monočlánky?

V čem je podstata toho, že některé monočlánky jdou dobíjet a některé ne? Nějaké jiné chemické složení nebo co přesně to je? Prosím o podrobnější odpověď, nemůžu k tomu nic najít.

Nejlepší odpověď
mosoj

Nemůžeš najít protože se špatně ptáš!
Dobíjecí články jsou akumulátory či články sekundární.
nedobíjecí jsou galvanické články či primární články.

Baterie se tvoří z více kusů těch nebo oněch článků.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Akumul%C3%A1tor

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Galvanick%C3%BD_%C4%­8Dl%C3%A1nek

Další odpovědi
Kepler

Ano, je to chemickým složením a konstrukcí článku. Některé elektrochemické zdroje jsou jednorázové a nelze je obráceným postupem opět dobíjet – to jsou třeba ty obyčejné levné, jednorázové na bázi grafitové a zinkové elektrody se salmiakem jako elektrolytem. Ostatní články se nazývají správně akumulátory, k nevratným dějům tam dochází jen velmi omezeně a lze je opětně po nějakou dobu zase nabíjet. Dochází při tom k chemickým změnám směřujícím do výchozího stavu. Takové jsou ovšem podstatně dražší.