Stříbrný

Jaký je původ slova "prézlové" knedlíčky do polévky?

Název mě zaujal u jednoho z receptů v programu Prostřeno.Děkuji.

http://www.iprima.cz/…
Doplňuji:
Děkuji za všechny odpovědi.

Viděla jsem přípravu,strouhanka je i v receptu.Zajímal mě spíš původ slova.Nabízí se dvě možnosti,alovenská a německá a já v tom plavu ))

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Nebudou dělané ze strouhanky?
Doplňuji:
http://slovnik.azet.sk/…

Další odpovědi:

Bronzový

Broesel=drobky - říkalo se tak i strouhance

Zlatý

Zajímavé. Nikdy jsem neslyšela. Na netu se nedá název riovněž najít. Proto jsem použila knižní zdroje - např. Naše příjmení od D. Moldanové a Malchkův Etymologický slovník.

Myslím si, že původ názvu souvisí se slovem Presl - hláskovou úpravou Prezl. Je to příjmení, které pochází z němčiny, zkomolenina z místního jména Vratislav, německy Breslau.

Takže česky bych řekla : Vratislavovy nebo vratislavské knedlíčky. Určitě starší krajový název, který se dostal i k nám.

Dívala jsem se do polských zdrojů, město Vratislav je totiž proslavené vratislavskými "knedlíky" či nočky. Zřejmě byly knedlíky převzaty z německé kuchyně, když bylo Polsko součástí Pruska.

V češtině slovo knedle pochází z jihoněmeckého Knödel,, v polštině byl výraz knedel, knydel. Nevím, ale zřejmě jde o jiný knedlík, než je český, .

V Německu se vaří podobné knedlíčky či nočky. Možná pro některého Vratislava,, po němž je pojmenované město, připravoval stejné knedlíčky kuchař a název zůstal po něm.

Těžko říct. Možná je název nejistý, jak často uvádějí i etymologové.

Doplňuji:
prézla = moravsky strouhanka, takže nepochází ze slovenštiny, ale z němčiny. Jiný název brezle. německé Brösel - strouhanka, to zdrobnělé od drobků chleba = Brosam, staré germánské Brusmon, drobky, malé kousky, tomu odpovídá latinské frustum - t/v. Němcům však Bro- připomíná chléb.

Podle jiného zdroje je další možnost, že knedlíčky se začaly dělat ve Vratislavi, protože slovo Presl - hláskovou úpravou Prezl. Je to příjmení, které pochází z němčiny, zkomolenina z místního jména Vratislav, německy Breslau. Knedlíčky byly převzaté z německé kuchyně, když bylo Polsko součástí Pruska. Takže byly to vratislavské knedlíčky ze strouhanky.

Prezlovy knedlíčky z prezly. Zůstala jen "strouhanka".

D. Moldanová: Naše příjmení, Slovník nespisovné češtiny, V. Machek: Etymologický slovník.

Zlatý

Strouhankové knedlíčky.
http://slovnik.dovrecka.sk/…
Doplňuji:
Recept : :-)
http://www.iprima.cz/…

Zlatý

V Brněnském hatýrce strouhanka,tvrdý rohlík a nebo stará ženská.Původ bude pravděpodobně Slovenský.

Moje babička narozená 15.10.1895 říkala ,,prézle,,strouhance.Ve škole měli tuším jen němčinu a měli doma 3 německý chlapce na vychování-po 1 světový válce,tak asi německý název.Další název byl ,,kunerol,,který odmítala dát do čehokoliv v jídle!Vždycky říkala,že putra je putra(máslo) Že kdyby kunerol namazala na chleba psovi tak ju zato pokouše:-) a to bylo před hrůzou let,co by na dnešní kunerol řekla babi?Asi by pokousala taky:-( všechny kdo má co do činění s chemickým zahuštěním rostliných olejů a ještě se ohání vitamínama :-( Přeji pěknýden:-)

Dobrý den
Správně by asi mělo být brezlové knedle :-). Brezlemi je v německu nazývána strouhanka. U nás v nářečí (i má babička i otec) neřekli strouhance jinak než brezle :-). Pěkný den.

Prézle jsou zkomolený německý název, používaný u nás pro strouhanku.

Diskuze k otázce

Stříbrný

johana 56

Sypu si popel na hlavu za nehorázný překlep v doplnění ..slovenská.

Zlatý

annas

Doplním původ slova.
prézla = moravsky strouhanka, takže nepochází ze slovenštiny, ale z němčiny. Jiný název brezle. německé Brösel - strouhanka, to zdrobnělé od drobků chleba = Brosam, staré germánské Brusmon, drobky, malé kousky, tomu odpovídá latinské frustum - t/v. Němcům však Bro- připomíná chléb.
SNČ

Stříbrný

johana 56

Annas
moc děkuji.Ale proč v diskuzi?Zajímal mě původ slova a ten jste uvedla.

Stříbrný

Agneta

možná byla Talka první, pak nemá cenu psát to samé...

Stříbrný

johana 56

Jako stará sukolka se řídím heslem,že není důležité být první,ale zúčastnit se a jednat férově.Původní odpověď annas jsem vůbec nezaregistrovala,četla ji až dnes v diskuzi,pár minut nato v info mejlu od admina.Slovenštinu znám i s pravopisem,proto mi nějak neseděla.K položení otázky mě vlastně inspirovala poznámka jedné soutěžící,že na netu nenašla,já potom rovněž nic.Odpověď je z jazykového hlediska zajímavá a podle mě by měla být mezi ostatními.

Zlatý

annas

Ad Agneta nebyla talka první, dá se zjsitit podle zdrojového kódu. Navíc nemá celý původ, jen naznačila. ?-))

Zlatý

annas

Ad Johana, napsala jsem jednu možnost, ale místo doplnění jsem omylem smazala. Takže celá moje odpověď.

Podle jiného zdroje je další možnost, že knedlíčky se začaly dělat ve Vratislavi, protože slovo Presl - hláskovou úpravou Prezl. Je to příjmení, které pochází z němčiny, zkomolenina z místního jména Vratislav, německy Breslau. Knedlíčky byly převzaté z německé kuchyně, když bylo Polsko součástí Pruska. Takže byly to vratislavské knedlíčky ze strouhanky.

Prezlovy knedlíčky z prezly. Zůstala jen "strouhanka".

D. Moldanová: Naše příjmení, Slovník nespisovné češtiny, V. Machek: Etymologický slovník.

anonym

tady je to správně....

Stříbrný

johana 56

Děkuji.

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2732
Zlatý quentos 1320
Zlatý mosoj 1304
Zlatý Drap 962
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 603
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 536
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 483

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.