Fyzik

Jaký je etymologický původ slova „polopatický“?

Že by to bylo opravdu od spojení „po lopatě“, jak uvádí slovnik-cizich-slov.abz.cz, mi přijde krajně nepravděpodobné. Jiné online slovníky mlčí a doma žádný nemám.

Nejlepší odpověď
annas

Etymologický slovník V. Machka uvádí:

Rčení dávati, říkati někomu někomu po lopatě = nadmíru jasně, příliš obšírně, bylo asi původně „dávat poučení po lopatě“ (žert), totiž hloupému naplno, po velkých dávkách, kde chytrému stačilo stačilo „zrnko“, pouhé napověz. Odtud polopatismus.

Chytrému napověz, hloupého trkni.

Doplňuji:
Výraz polopatismus pak vznikl mnohem pozdějí spojením dvou rozdílných prvků , a to středověkého základu z domácího ustáleného lidového rčení ((podat, říci něco po lopatě, t. j. ‚velmi zřejmě, zřetelně, až násilně prostě a jednoduše) a cizí přípony. Takže polopatismus má dnes zvláštní hanlivý ironický nádech.

Polopat(ě) + ismus – český základ + mezinárodní přípona.

Další odpovědi
anonym

Pokud vím, je to skutečně odvozeno od „po lopatě“…

marci1

Ano, je to od výrazu „po lopatě“. Znamená to vysvětlení úplně jednoduše, triviálně, někdy až ironicky, aby to člověk pochopil.
http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/polopat%C4%9B