Avatar uživatele
klumprt

Jaký je azimut Slunce v květnu v 14:30 SELČ na 15° východní délky a 49° severní šířky?

Domnívám se že je to nějakých 202,5°, ale výsledky dalšího výpočtu tomu při kontrole neodpovídají. Nejde o domácí úkol, školu už mám dávno za sebou, snažím se vypátrat pozici jedné kešky.
Na těch 202,5° jsem přišel tak, že 14:30 SELČ odpovídá 13:30 SEČ. Takže je to 1,5 hodiny potom, co slunce bylo na jihu tedy na 180°. Slunce oběhne 360° za 24 hodin, čili jedna hodina odpovídá 15°. Za hodinu a půl se slunce posune o 22,5°. Tím, že jsme na 15° východní délky, nedošlo k žádnému posunu v mezích časového pásma, protože jsme v jeho středu, takže s tímto vůbec nepočítám. Zeměpisná šířka podle mě nehraje roli.

Samozřejmě jsem vyhledal několik slunečních kalkulátorů na internetu. V češtině jsem žádný uspokojivý nenalezl a v angličtině jsem dostal třeba zde: http://www.es­rl.noaa.gov/gmd/gra­d/solcalc/azel­.html výsledek 215,08°. Jinde jsem získal výsledek 220,36°. Tak buď zadávám něco blbě do těch kalkulátorů, nebo je chybný můj vlastní výpočet.

EDIT: Nominovaná odpověď skutečně vedla k požadovanému výsledku. Díky 🙂

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, gecco, Magix.cz, lejdy.můn před 3150 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Magix.cz

Odpoveď byla označena jako užitečná

Stellarium :
pro nadmořskou výšku 0°, zaokrouhleno na celé stupně:
1.5. 217° 15.5. 220° 31.5. 222°

ještě poznámku, v poledne není Slunce na jihu, odchylka se mění, myslím +/- cca 15 minut v průběhu několika let a zadruhé, azimut Slunce se nemění během dne rovnoměrně, protože obíhá z našeho pohledu pod určitým sklonem.

Upravil/a: Magix.cz

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?klumprt Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.



Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek