klumprt

Jaký je azimut Slunce v květnu v 14:30 SELČ na 15° východní délky a 49° severní šířky?

Domnívám se že je to nějakých 202,5°, ale výsledky dalšího výpočtu tomu při kontrole neodpovídají. Nejde o domácí úkol, školu už mám dávno za sebou, snažím se vypátrat pozici jedné kešky.
Na těch 202,5° jsem přišel tak, že 14:30 SELČ odpovídá 13:30 SEČ. Takže je to 1,5 hodiny potom, co slunce bylo na jihu tedy na 180°. Slunce oběhne 360° za 24 hodin, čili jedna hodina odpovídá 15°. Za hodinu a půl se slunce posune o 22,5°. Tím, že jsme na 15° východní délky, nedošlo k žádnému posunu v mezích časového pásma, protože jsme v jeho středu, takže s tímto vůbec nepočítám. Zeměpisná šířka podle mě nehraje roli.

Samozřejmě jsem vyhledal několik slunečních kalkulátorů na internetu. V češtině jsem žádný uspokojivý nenalezl a v angličtině jsem dostal třeba zde: http://www.es­rl.noaa.gov/gmd/gra­d/solcalc/azel­.html výsledek 215,08°. Jinde jsem získal výsledek 220,36°. Tak buď zadávám něco blbě do těch kalkulátorů, nebo je chybný můj vlastní výpočet.

EDIT: Nominovaná odpověď skutečně vedla k požadovanému výsledku. Díky 🙂

Nejlepší odpověď
Magix.cz

Stellarium :
pro nadmořskou výšku 0°, zaokrouhleno na celé stupně:
1.5. 217° 15.5. 220° 31.5. 222°

ještě poznámku, v poledne není Slunce na jihu, odchylka se mění, myslím +/- cca 15 minut v průběhu několika let a zadruhé, azimut Slunce se nemění během dne rovnoměrně, protože obíhá z našeho pohledu pod určitým sklonem.