Encek

Jaký byl plat a společenské postavení tkalce v polovině 18. století?

V českých zemích v menším městě.

Nejlepší odpověď
annas

Např. oblast Šumperska, kde byly podmínky pro pěstování lnu, takže rozvoj tkalcového řemesla začal úspěšně ve 14. a 15. století.

Počátkem 18. st. přišli šumperští tkalci s novým materiálem. Začínají se ale základat manufaktury, dochází ke sporům, takže v 70. letech poptávka oi látkách, poklesla, obejvily i další tkalcovny. Šumperští tkalci trpěli hladem a bídou, a proto vznikaly nepokoje – krize severomoravského tkalcovství se tedy projevila v životní úrovni šumperských tkalců. Výšei platu jsem nenašla.
.
V 80. letech došlo ke zlepšení stituace tkalců, krize byla překonána. Byla vybudovaná tovrána, začaly se používat moderní postupy atd.

Pročtěte si článek Historie tkalcovství na Šumpersku – VM v Šumperku , Miloň Dohnal.

http://www.muzeum-sumperk.cz/in­dex.php?item=cin­nost/publikac­ni-cinnost/vlastivedny-sbornik-severni-morava/obsah/&lar­ticle=109