Avatar uživatele
P70

Jakou funkci použít v Excelu v níže uvedeném případě?

Mám v excelu dvě tabulky první je se jmény a k nim přiřazený data, druhá je složena s měsíci leden až prosinec. Příklad: Jarda Kužel 3. 10. 2006 a já bych potřeboval vědět, jak do druhé tabulky dostanu jména všech lidí o tři měsíce menší. Tzn. v druhé tabulce bude pod červencem jméno J. Kužel, protože (3. 10. 2006) – tři měsíce = 3. 7. 2006. Takhle bych potřeboval vybrat všechna jména z desátého měsíce. Dík

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? johana 56 před 2742 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Mc Merkurion

… použij vzorec (používám office,takže ti ho neporadim), kdy datum narození převedeš na formát (Den, Měsíc,Rok) upravíš na (D,M-3,R) a vyhledáš pomocí funkce když…

… ale jestli potřebuješ jen z daného měsíce, tak to bude jednodušší, jelikož datum si převedeš na month(), kdy je zapsán pouze měsícem…

Upravil/a: Mc Merkurion

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Alesh

Úpravu data provedeš takto: =DATUM(ROK(A1);­MĚSÍC(A1)-3;DEN(A1)) … umí to i správně zpracovat leden, únor i březen, automaticky to sníží rok o jedničku.
Z tabulky do tabulky můžeš předat hodnotu pomocí funkce SVYHLEDAT, ale musel bych vidět přesně, čeho chceš dosáhnout, takhle mi to přijde, že potřebuješ jen zkombinovat výše uvedený vzorec s funkcí SVYHLEDAT. Když tak se ozvi, doladíme to.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
klumprt

Od datumu se dají lehce odečítat dny. Např. (3.10.2006) – 92 = 3.7.2006.
Problém je, že měsíce mají různý počet dní, pročež pro každý měsíc se bude muset odečíst jiné číslo. Že by se dalo odečítat po měsících o tom nevím. Dal by se ale udělat nějaký podmíněný vzorec, který by dovedl rozpoznat v kterém měsíci (za jaké podmínky) jaké číslo odečíst. Pak v tom budou ještě dělat bordel přestupné roky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ferdysek

Jednou funkcí to asi nepůjde.
Buď si budeš muset vytvořit pomocný list. kde se nějak aplikuje vyhledávací funkce VLOOKUP(syntax)
hledat budeš výsledek funkce MONTH(datum narození)-3 který musí být jako první sloupec
potom se budeš asi chtít zbavit prázdných buněk já bych postupoval asi přes if() nastavenou tak aby u prázdé buňky přičetl k předchozímu řádku 0 u plné buňky třeba 1 a vedle něj druhý sloupce se skrývající funkcí =IF(adresa;"";"";a­dresa) následně seřadit pomocí funkce rank ještě přidám radu pozor na formát buňky jestli jde o číslo nebo text a text ve vzorci striktně dávat do úvozovek

druhá možnost je využít makro což bude vzhledově i řemeslně lepší ale pokud to neznáš (tak jako já) náročnější na zpracování

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
klumprt

Vypadá to, že se našli takoví, kteří o Excelu vědí víc než já. Palcuji.

před 2741 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Alesh

heh, bylo by libo nějaké makýrko? žádný problém 😉 a to je potom teprva pošušňáníčko. 😉

před 2741 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Mc Merkurion

Alesh: … přesně todle sem myslel, jen nevim, jak se to nazývá v exelu …

před 2741 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Frogman

To je nějaký úkol do školy? :)

Jestli chceš, pošli mi to v soukromé zprávě, mrknu se na to a něco vymyslím. ;)

před 2741 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek