P70

Jakou funkci použít v Excelu v níže uvedeném případě?

Mám v excelu dvě tabulky první je se jmény a k nim přiřazený data, druhá je složena s měsíci leden až prosinec. Příklad: Jarda Kužel 3. 10. 2006 a já bych potřeboval vědět, jak do druhé tabulky dostanu jména všech lidí o tři měsíce menší. Tzn. v druhé tabulce bude pod červencem jméno J. Kužel, protože (3. 10. 2006) – tři měsíce = 3. 7. 2006. Takhle bych potřeboval vybrat všechna jména z desátého měsíce. Dík

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… použij vzorec (používám office,takže ti ho neporadim), kdy datum narození převedeš na formát (Den, Měsíc,Rok) upravíš na (D,M-3,R) a vyhledáš pomocí funkce když…

… ale jestli potřebuješ jen z daného měsíce, tak to bude jednodušší, jelikož datum si převedeš na month(), kdy je zapsán pouze měsícem…

Další odpovědi
Alesh

Úpravu data provedeš takto: =DATUM(ROK(A1);­MĚSÍC(A1)-3;DEN(A1)) … umí to i správně zpracovat leden, únor i březen, automaticky to sníží rok o jedničku.
Z tabulky do tabulky můžeš předat hodnotu pomocí funkce SVYHLEDAT, ale musel bych vidět přesně, čeho chceš dosáhnout, takhle mi to přijde, že potřebuješ jen zkombinovat výše uvedený vzorec s funkcí SVYHLEDAT. Když tak se ozvi, doladíme to.

klumprt

Od datumu se dají lehce odečítat dny. Např. (3.10.2006) – 92 = 3.7.2006.
Problém je, že měsíce mají různý počet dní, pročež pro každý měsíc se bude muset odečíst jiné číslo. Že by se dalo odečítat po měsících o tom nevím. Dal by se ale udělat nějaký podmíněný vzorec, který by dovedl rozpoznat v kterém měsíci (za jaké podmínky) jaké číslo odečíst. Pak v tom budou ještě dělat bordel přestupné roky.

ferdysek

Jednou funkcí to asi nepůjde.
Buď si budeš muset vytvořit pomocný list. kde se nějak aplikuje vyhledávací funkce VLOOKUP(syntax)
hledat budeš výsledek funkce MONTH(datum narození)-3 který musí být jako první sloupec
potom se budeš asi chtít zbavit prázdných buněk já bych postupoval asi přes if() nastavenou tak aby u prázdé buňky přičetl k předchozímu řádku 0 u plné buňky třeba 1 a vedle něj druhý sloupce se skrývající funkcí =IF(adresa;"";"";a­dresa) následně seřadit pomocí funkce rank ještě přidám radu pozor na formát buňky jestli jde o číslo nebo text a text ve vzorci striktně dávat do úvozovek

druhá možnost je využít makro což bude vzhledově i řemeslně lepší ale pokud to neznáš (tak jako já) náročnější na zpracování

klumprt

Vypadá to, že se našli takoví, kteří o Excelu vědí víc než já. Palcuji.

Alesh

heh, bylo by libo nějaké makýrko? žádný problém 😉 a to je potom teprva pošušňáníčko. 😉

Mc Merkurion

Alesh: … přesně todle sem myslel, jen nevim, jak se to nazývá v exelu …

Frogman

To je nějaký úkol do školy? :)

Jestli chceš, pošli mi to v soukromé zprávě, mrknu se na to a něco vymyslím. ;)