Mexx

Jakou funkci má kyvadlo na Letné?

Chtěla bych se zeptat, jakou funkci má kyvadlo na Letné. K čemu slouží nebo co počítá? Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
mosoj

Všem nám to už odpočítává.

Další odpovědi
kenyrts

Kolos a kyvadlo
U někdejšího Stalinova pomníku, kde trénují chlapci na skateboardech, se cítím jako na pařížském Trocadéru, všude kolem leží samá poctivá žula, která odolávala tlaku třicet metrů vysokého a patnáct tisíc tun vážícího kolosu. Je to známá historie: pomník byl dokončen v pětapadesátém, o sedm let později odstřelen s pomocí dvou tun náloží účinného perunitu a následně složitě vymeten z letenské hrany. Žádný jiný pomník na světě, který by se stalinským monstrem alespoň částečně snesl srovnání, neměl tak krátkou a tak trapnou historii, tedy spíše historku. A žádný jiný nedokresluje lépe vazalství československých komunistů vůči sovětským šéfům jako právě on. Sice zmizel, ale jeho přízrak se tady pořád ještě vznáší, navždy zakousnutý do sadů. Vždycky tam bude, třebaže byl v roce 1991 nahrazen Metronomem, mobilním objektem od sochaře Vratislava Karla Nováka, který se vyznačuje tím, že se jeho kyvadlo pohybuje jen výjimečně, což je u mobilu na pováženou. V nahodilosti jeho pohybu se nicméně dá spatřovat i cosi symbolického pro naši dospívající demokracii, neboť je také velmi nevypočitatelná.
čerpáno z :

Zdroj: http://www.zachran­meletnou.cz/6669/zl_­clanek/letenske-sady/

elektrikář

Běhalo by dobře a stále. Jenže naši drazí spoluobčané mu každou chvíli ostříhají mněděné elektro kabely.

Drap

Konkrétní funkce tam neni, je to jen dekorace,. aby se bylo na co dívat

hanulka11

je to taková „socha“ -umělecký objekt- Stroj času- virtuálně odpočítává všem stejně

Jose1f

Kyvadlo na Letné má svoji funkci. V roce 1891 bylo v Praze Holešovicích postaveno Výstaviště a konala se tam Druhá Jubilejní zemská výstava, která se stala přehlídkou rozvoje a vyspělosti českého průmyslu a české podnikavosti. Kyvadlo na Letné bylo postaveno v roce 1991, v roce stého výročí této výstavy. Jeho cílem prý je odměřovat čas dalších sto let. To jsem kdysi četl v nějakých novinách, ale nepamatuji si, zda to bylo myšleno ironicky, nebo doopravdy.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ju­bilejn%C3%AD_zem­sk%C3%A1_v%C3%BDsta­va_v_Praze_1891