Jako „chytrý z Vodňan !“

I mimo Jižní Čechy jsem zaslechla často toto úsloví,často s poněkud pejorativním nádechem. Víte proč se to říká ?…:D

Nejlepší odpověď
annas

To, že obyvatelé Vodňan jsou chytří, souvisí s návštěvou Ferdinanda III, který dal městu peníze dvakrát na vydláždění náměstí.
Při první návštěvě 1646 kráčel F. přes blátivé náměstí. Lidé si stěžovali, proto císař zajistil prostředky na vydláždění – šlo o užitečnou věc.. Ale měšťané použili kostky ve vedlejších ulicích, tedy jen před svými domy. Na náměstí bahno zůstalo. Při další návštěvě císař opět přecházel neopravené náměsti a podivoval se. Dověděl se však, že prý přidělil málo peněz.
Z toho důvodu jsou „Vodňanští chytří“, protože obelstili císaře…
Z anglické Wikipedie