Jaké výhody a nevýhody má mandátní smlouva pro zaměstnance? Musím na základ mandátní smlouvy si sama platit sociální …

Jaké výhody a nevýhody má mandátní smlouva pro zaměstnance. Může být uzavřena i mezi podnikatelem a fyzickou osobou?Po uzavření mandátní smlouvy si musí zaměstnanec sám platit sociální a zdravotni pojištění? Mám jet jako delegát do Turecka a cestovní kancelář se mnou chce uzavřít mandátní smlouvu.Nevím co by to pro mne jako zaměstnance mělo znamenat, protože jsem si zjistila že mandátní smlouva se může uzavřít pouze mezi podnikateli. Děkuji za odpověď

Nejlepší odpověď
jmhad

Obchodní zákoník říká v § 566

(1) Mandátní smlouvou se zavazuje mandatář, že pro mandanta na jeho
účet zařídí za úplatu určitou obchodní záležitost uskutečněním právních
úkonů jménem mandanta nebo uskutečněním jiné činnosti, a mandant se
zavazuje zaplatit mu za to úplatu.

Z toho vyplývá,že onen mandatář – vy říkáte zaměstnanec – bude svého zaměstnavatele na svoje náklady někde zastupovat a zařizovat věci v jeho prospěch a na své náklady,které si pak vyúčtuje podle pravidel obsažených ve smlouvě. Je to něco mezi pracovním poměrem a prací na živnostenský list,se všemi riziky,které jsou pro onoho mandanta minimální. Do toho bych šel jen po poradě s komerčním právníkem, třeba s odborářským na okresní pobočce ČMKOS,který je zdarma.

Další odpovědi
Hlada

Jak píše jmhad. Mandátní smlouva je ošetřena Obchodním zákoníkem, je to vztah mezi podnikateli, jak jste také zjistila. Pokud máte sjednaný pracovní poměr, musel by vás zaměstnavatel uvolnit z práce. Mandátní smlouva je pro vás nevýhodná. Není vyloučené, že zaměstnavatel chce na vás přenést odpovědnost za nějaké vady.