mandátní smlouva

rozdíl mezi mandátní smlouvou a pracivní smlouvou, je možné vystavit dodatek k pracovní smlouvě oobě, která má uzavřenou mandátní smlouvu?

Odpovědi
standa

PRACOVNÍ SMLOUVU uzavírá na jedné straně podnikatel (zaměstnavatel) a na straně druhé nepodnikatel (zaměstnanec).

  • uzavřením pracovní smlouvy vzniká pracovní poměr se všemi důsledky z tho plynoucími (viz zákoník práce)

MANDÁTNÍ SMLOUVU lze uzavřít pouze mezi podnikateli.

  • předmět mandátní smlouvy je zařízení určité obchodní záležitosti
  • to může spočívat i v právních úkonech nebo v jiné činnosti
  • obchodní záležitostí se rozumí záležitost, která souvisí s podnikatelskou činností mandanta.

Zaměstnavatel by neměl uzavírat mandátní smlouvu s osobou, kterou již zaměstnává na základě pracovní smlouvy. Úkol, který chce mandant (zaměstnavatel) uložit mandatáři (zaměstnanci) může být plněn jen na základě pracovní smlouvy a netřeba smlouvy mandátní.

Ale může existovat jiná záležitost, a to že mandatář má mandátní smlouvu uzavřenu s mandantem (firmou) a přitom tento mandatář má pracovní smlouvu uzavřenu úplně s jiným zaměstnavatelem. Tato kombinace je možná.

Závěr:
Ano, dodatek k existující pracovní smlouvě lze bez obav uzavřít i při souběhu s mandátní smlouvou.