josefosmy

Sociální a zdrav. pojištění u zaměstnanců ?

Dobrý večer, slyšel jsem, že když budu mít jako podnikatel zaměstnance tak za něho musím zaplatit každý měsíc sociální a zdravotní pojištění (cca 3400Kč) to chápu, ale prý to budu muset zaplatit ještě jednou z jeho platu. Zjednodušeně to budu muset prý zaplatit dvakrát. Je to opravdu tak nebo je to jinak? Děkuji moc za odpověď od toho kdo tomu opravdu rozumí.

Nejlepší odpověď
beliner

Zdravím, takže SaZP se platí za zaměstance z jeho hrubé mzdy. Výše soc. pojištění u zaměstnance je 6,5% a zdravotní pojištění u zaměstnance je 4,5%. Což je dohromady 11%.
Vy jako zaměstnavatel platíte za svého zaměstnance: 25% – soc. pojištění a zdravotní 9%. A vzhledem k tomu, že vidím, že byste měl jenom 1 zaměstnance tak můžete
využít sazbu 26 % z vyměřovacího základu uvedeného, z toho 3,3 % na nemocenské pojištění, 21,5 % na důchodové pojištění a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti.
Platbu musíte provést nejpozději do 20. dne kalendářního měsíce, ve kterém vám vznikla povinnost srazit zálohy.
Jednoduše řečeno:
Sociální pojištění odvádí zaměstnavatel za své zaměstnance a část své mzdy odvádí na tento účel i zaměstnanec.
Nevím kde jste vzal, že vy budete platit 3400Kč. To bych spíše řekl, že to bude platit Váš zaměstnanec. Vy pak z jeho hrubé mzdy vypočítáte super hrubou mzdu a to tak, že vynásobíte jeho hrubou mzdu číslem 1,34.
Pak odečtete od super hrubé mzdy tu hrubou mzdu 😉 jednoduše řečeno abyste věděl kolik máte za něj platit, tak vynásobíte hrubou mzdu číslem 0,34 (toto číslo jest 25%+9%) PS v účetnictví se Vám to promítne jako nákladová položka pod číslem 524. . Sníží vám to výnosy (výkony podniku).

S pozdravem
Lukáš Vojtek
PS kdybyste něčemu neporozuměl a chtěl se konkrétněji o tom pobavit, tak můj mail beliner@seznam.cz

PS jestliže nechcete platit za něj SaZP, tak proveďte dohodu o provedení práce 😉. A ten zaměstnanec, který by byl pouze na dohodu ať si platí min. zdr. a soc. pojištění. 😉

Další odpovědi
fablen

souhlas s belinerem. Pouze pokud byste měl zaměstnance na dohodu o provedení práce, pak nelze překročit 150 h ročně u jednoho zaměstnavatele v kalendářním roce