Savier

Jaké pozitivní přínosy měli pro společnost „StBáci“?

Většinou jsou tzv. „StBáci“ zmiňováni v negativním světle. Pojďme se tedy pobavit o tom dobrém, o tom, jak nám pomáhali!

Nejlepší odpověď
Drap

Nahrazovali dnešní bezpečnostní služby a dnes jsou z nich skvělí, manažeři, premieři a presidenti.

Další odpovědi
elkon

Byla to tvrdá, represivní složka, která šla často až „za hranu“. Nic pozitivního v tom nevidím (z dnešního pohledu).

da ny

Ochrana státu, státního zřízení, bezpečnost země a obyvatel… 😉
Tajní, nebo „kontráši“ ⇒ všechno StB…
Tajná policie (někdy také politická policie) je výzvědná složka nebo policejní oddělení operující v utajení a často za hranou zákona ve snaze ochránit politickou moc diktátora nebo autoritativního režimu. Na rozdíl od ostatních policejních orgánů tajná policie působí mimo dohled veřejnosti a právních předpisů.
Podobně, jako dnes BIS, CIA, NSA v USA, MOSAD, BMD v Němesku, SIAEM Španělsko…..…..
Známé tajné policie byly například:
• Ochranka založená za ruského cara Alexandra III..
• Rakouská tajná policie (její praktiky satiricky popisuje Jaroslav Hašek ve svém díle Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války), založená Josefem II. a působící až do rozpadu monarchie, například ostrakizovala K. H. Borovského a sabotovala jeho vydavatelskou činnost.
• Další byly nacistické gestapo, sovětská KGB a jí ovlivněné policie, mezi nimi i československá StB a východoněmecká Stasi.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tajn%C3%A1_po­licie

Státní bezpečnost (zkratka StB, hovorově estébáci, slovensky Štátna bezpečnosť, ŠtB) byla československá politická policie, zpravodajská služba, která byla ihned od svého vzniku v roce 1945 pod kontrolou KSČ, díky obsazení Ministerstva vnitra ministrem Václavem Noskem, a sloužila k ovládnutí mocenských pozic a likvidaci protivníků komunistického režimu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/St%C3%A1tn%C3%AD_bez­pe%C4%8Dnost

Filip84

Tak, jak je otázka položena, je nesmyslná. Ano, pojmy positivní – negativní jsou uchopitelné, nejsou vágní, „nábožný“, jako dobrý – zlý (pokud se nebavíme o malum in se, leč i spousta skutků, jež jsou považovány za malum in se, jsou za malum in se považovány výhradně z hlediska pravdy konsensuální, eo ipso, subjektivní), ale pořád záleží na úhlu pohledu: jinak se na to bude dívat zarytý komunista, jinak rigidní katholík a jinak ultraliberál.

StB byla vnitřní rozvědkou, která měla výkonnou moc. Rozvědka s výkonnou mocí byla charakteristická pro nacistický Německo, no a pro východní blok – tam podle vzoru tých súdruhov z SSSR.

Výhoda rozvědky s výkonnou mocí je rychlost realisace: prostě když odhalí nějaké závadové elementály, no tak je zrealisuje násobně rychleji, než by je zrealisovala, předávala-li by informace o nich vyšetřujícímu soudci, prokuratuře, nebo třeba kriminální policii.

Nevýhoda je v tom, že se taková rozvědka s výkonnou mocí velice špatně kontroluje a velice špatně drží na uzdě, i z pohledu chlebodárců – nacistů, komunistů.

Jo, nacisti to měli lépe pochefované, protože nacisti měli nacionálně socialistickou StB – Gestapo, ale krom toho měli přímo stranickou rozvědku – SD, Sicherheitsdienst. A do toho Abwehr, vojenskou rozvědku. A všecky tři kontrolovala NSDAP, ale SD víc. Tím pádem mezi nimi byla rivalita a byli pod kuratelou se zrakem ostřížím! „Ďábelsky“ geniální, a přitom tak prosté! 😎

No jo, ale soudruzi byli větší gumy, víš co. Takže soudruzi měli StB, a ta už si někdy na konci 50. let žila vlastním životem. Ony ty reálie kolem roku 1968 taky byly trošku komplikovanější, a trošku hodně méně černobílé, než se dneska všeobecně míní a líčí, nicméně faktem je, že tam dostali soudruzi z StB hodně „po rypáku“. No jo, jenže potom přišel súdruh Husák, a henta ona normalizácia, no a súdruhovia z ŠtB boli zasaj na výške. 😅

Positivní jistě bylo, že StB značně přispěla k pádu vlády KSČ v letech 1989 – 1990. Otázka je, pro koho to bylo positivní. Nic moc víc mne ale nenapadá, obecně to byly veliké gumy! 😅

plebs

Jak se to vezme pro asi 2 mil komunistů kladnou, rovněž tak pro spolupracovníky, donašeče, udavače, PSVB a pod., ovšem bez spolupracovníků by STB byla neškodná.
Každá policie potřebuje konfidenty pokud máš kvalitní informace / na porušování zákonů / můžeš být spolupracovníkem policie a dle odhadu i od 15 let informátora znají jen tři lidé, pokud se osvědčí odměny mohou být po roce / dle výkonu / je možno dostat věcné dary anebo peníze na účet.