Elaela

Jaké množství alkoholu příjde namíchat do ředěného nápoje? Jak to vypočítat?

  1. Máme pivo na kterém se píše že má 4% obj. alkoholu. V tomto vzoru chceme udělat litr ovocno-zeleninové šťávy s alkoholem, nebo třeba jen citrónové vody tak, aby to mělo podobně parametry jak ono pivo, tedy 4% obj. alkoholu? Prostě vodu, která má 4% obj. alkoholu.

Kolik vodky máme přilít aby ta voda měla takové parametry, tedy 4% obj. alkoholu ? Jde o dvě vodky:

  1. vodka 30%
  2. vodka 37%
  1. Máme pivo na kterém se píše že má 4% obj. alkoholu. V tomto vzoru chceme udělat vinný střik tak, aby to mělo podobně parametry jak ono pivo, tedy 4% obj. alkoholu? Prostě střik, který má 4% obj. alkoholu.

Kolik vína máme přilít aby ta voda měla takové parametry, tedy 4% obj. alkoholu? Jde o vína:

  1. víno 10%
  2. víno 12%
  1. Jak se to počítá? Někde se píše o gramech alkoholu, v těchto případech se na všech lahvích píšou procenta.

Děkuji

Odpovědi
aliendrone

Je to sice banalita, ale i tak by byla odpověď příliš rozsáhlá (pokud by měla problematiku objasnit dostatečně srozumitelně) a HLAVNĚ – proč nosit dříví do lesa?

Do googlu zadej heslo „ředění roztoků“, najdeš ihned nejen objasňující výklad (v případě ředění lihu doslova STOVKY!), ale rovnou online kalkulátory, které jen doplníš o požadované hodnoty a ony ti to spočítají.

Jinak k bodu 3 (podrobnosti si najdeš ve výkladu [viz výše] sama, pokud budeš chtít) – v praxi se ze zvyku používají stále PROCENTA [ač již celé desítky let koncentraci měříme v molárních jednotkách dle SI] a to dvojího typu, HMOSTNOSTNÍ a OBJEMOVÁ. Tak si je NEPOPLEŤ! :)

Filip84

Jestliže má víno 10% ethanolu, pak to znamená, že 1.0 l vína se skládá z 0.9 l vody a 0.1 l ethanolu. Jestliže naliješ 1.0 l vína do nádoby a přiliješ do ní 1.0 l vína, pak na 2.0 l vína bude 0.1 l ethanolu, no a 0.1 l z 2.0 l je 5%. Aby Ti, tedy, z 0.1 l ethanolu vznikl 4% alkoholový nápoj, musí mít objem 2.5 l, to jest, k 1.0 l vína musíš dolít 1.5 l vody.

To samé je s tou vodkou. Pokud má 30%, pak to znamená, že 1.0 l se skládá z 0.7 l vody a 0.3 l ethanolu. Musíš, tedy, dolít 6.5 l vody, abys získala nápoj o 4% obsahu alkoholu:

(0.3 ÷ 4) × 100 = 7.5
(0.1 ÷ 4) × 100 = 2.5

etc. etc. 🙂

Kelt

Existuje křížové pravidlo, nebo řešení pomocí rovnice. Více najdeš určitě na stránkách, které se tomu věnují. Vodou se obsah látky ředí, přidáváním koncentrovanější látky se koncentrace zvyšuje. Ale výsledná koncentrace je vždy mezi vstupními hodnotami.

aliendrone

Elaela>>> NA CO SI STĚŽUJEŠ? Že jsem ti to nespočítal sám? Sry, jen tak z hlavy mi to moc nešlo ani za mlada. A už vůbec nemíním ZDARMA PRACOVAT na nějakou línou veš!! Co je TAK TĚZKÉHO na tom vyplnit políčka v online kalkuátoru (jeden z mnoha https://www.la­bo.cz/mft/kon­centracer.php které ses ani NEOBTĚŽOVALA použít)? Nechceš náhodou, abych to za tebe i naředil a především ty vodky nakoupil a s uctivou poklonou ti je daroval, přičemž si nechal vynadat, že mi to dlouho trvá? :( :( :(

CO JE TO S DNEŠNÍMI LIDMI?!? :(

magorvkleci

Vzhledem k objemové kontrakci výsledného roztoku (z litru vody a litru lihu se smíchá 1,93 l směsi) se do vzorce stejně musejí dosadit konstanty odečtené z tabulek, takže v praxi se používají přímo tabulky.

Elaela

To je hrozné co se na Odpovědi.cz děje. Každý je chytrý jak rádio, ale na otázku konkrétně neumí odpovědět. Je otázka nesrozumitelná? 1) Mám litr vody a chci z vody udělat vodu s 4% alkoholu? Kolik vodky která má 30% musím přilít do toho litru vody aby to jako celek mělo 4% alkoholu? 2) Mám litr vody a chci z vody udělat vodu s 4% alkoholu? Kolik vodky která má 40% musím přilít do toho litru vody aby to jako celek mělo 4% alkoholu? To stejné je s vínem. Myslíte si že jsme neserfovali? Proš neodpovíte na konkrétní otázku konkrétně?

mvk

Ne, otázka zněla, kolik vodky vlít do jakého objemu šťávy, aby vznikl přesně litr směsi. To vypadalo jako školní úloha.

Elaela

Nic takového co tvrdíte tam napsáno není, a můžete si to ověřit tím, že si to přečtete znovu.

Pepa25

Co se děje? Stále hloupější a arogantnější otázky (prý „serfovali jsme“): vodku 30% potřebujeme 7,5× zředit na 4% štávu, takže kolik asi tak dílů šťávy budeme potřebovat? Co třeba 6,5 dílu? Prostě litr vodky 30% + 6,5 litrů štávy dá 7,5 litru 4% štávy. Kontrola je přes obsah alkoholu: nejprve 0,3l alkoholu (1×30%) a potom také 0,3l (7,5×4%).

Elaela

Taky neumíte číst Pepíčku? Přečtěte si to ještě jednou? Chceme věděl kolik vodky přilít do 1 litru vodky aby měl „roztok“ 4%? První varianta vodka 30%, a druhá varianta 40%. Fakt to není k pochopení?

Pepa25

„kolik vodky přilít do 1 litru vodky“ ???? Spíš tady někdo neumí psát. Ale je mohl blbost, že na drzé dotazy hlupáků, co neumí základní matiku, vůbec reaguju, už to neudělám …