MasterKing

Jaké jsou všechny možné typy a druhy elektrického napětí? Jaký z nich je největší a nejmenší zdroj?

Doplňuji:
1.První elektrárna u nás
2. Nejstarčí jaderná elektrárna
3. V kterém roce byla spuštěna jaderná elektrárna

Nejlepší odpověď
anonym

Kromě dělení podle velikosti napětí u střídavého proudu, existuje ještě stejnosměrný proud, kde je např. tzv. bezpečné napětí je vyšší, než u střídavého(50V), a ještě je znám tepavý proud, který vzniká usměrněním jenom kladných půlvln střídavého (rovnoosé sinusoidy) Střídavé napětí je v síti – většina domácích spotřebičů, elektronika je převážně na stenosměrné napětí, ale dnešní železniční trakce používá obojí (hybridní), na rozdíl od metra a tramvají. Viz měnírny po městě.
Snad by se ještě dalo dodat, že je 1-fázový proud o napětí 230V(dříve 220V) a 3-fázový (motorový)- např. sporák, o napětí 400V (dříve 380V).
Doplňuji:
Něco jiného jsou napěťové soustavy a norma národního napětí v jednotlivých státech. Na rozdíl od Evropy má Amerika např. 110V, což znamená proti zemi pouhých 55V (a to je v USA ještě v limitu bezpečného napětí), takže nepoužívají 3. ochranný vodič ani ochranné pospojení a jsou tam tedy 2-žilové domovní rozvody). -Malá perlička, incenované vraždy el. proudem v amerických filmech jsou tudíž technicky a fyzikálně nesmyslné a neproveditelné. Ale je tam zase větší tolerance vůči umělecké licenci a nadsázce.

Další odpovědi
DDarent

Malé napětí, značka mn, do 50 V
Nízké napětí, značka nn, 50 V až 1000 V
Vysoké napětí, vn, 1000 V až 75 kV
Velmi vysoké napětí, vvn 75 kV až 400 kV
Zvláště vysoké napětí, zvn 400 kV až 800 kV
Ultra vysoké napětí, uvn více než 800 kV