jana.kucerov

Jaké jsou nevýhody Babyboxů?

Nejlepší odpověď
marci1

V případě zachránění lidského života nevýhody nevidím. Jen možná to, že by babyboxů mohlo být více. Ale i tak zaplať panbůh za ně. 🙂

Další odpovědi
mosoj

Proti popelnici znám jenom výhody. Ano, takový je dnes svět kolem nás !

anonym

Baby box snad nemá nevýhody? Pokud zachraňují životy lidských jedinců nevím o jaké nevýhody by se mohlo jednat.
Provozní náklady jsou minimální, instalace a opravy jsou hrazeny ze sponzorských darů a nadace.
Neznám mnoho takových lidiček jako je Ludvík Hess, po kterém skutečně zůstane zřetelná stopa jeho života. Jsem ráda, že ho znám.
Více (tedy téměř vše) o této problematice:
http://www.ba­bybox.cz/?p=lin­ka
Doplňuji:
led: Výrazné nevýhody? Argumentace je výrazně mimo. Zjisti si fakta.

anonym

duchodce ss tam nevejde

MK44

Někdy to vypadá, že hlavní nevýhodou je to, že nestojí u každého kontejneru. Ano, vývoj, výroba, vytápění a signalizace babyboxu mají nějaké náklady, ale protože je neznám, stejně jako náklady na pohřeb dětského těla, nemůžu je srovnat. A v souvislosti s matnými představami o tom, v jaké situaci musí být žena, která se vzdává vlastního dítěte, bych to snad ani nedělal …

Doplňuji:
Doplňuji po přečtení některých odpovědí a diskusních příspěvků (asi vedených pochopitelnou touhou, aby problematika odložených dětí prostě neexistovala): Jen mě napadlo – v případě nálezu odloženého dítěte, ať už odloženého kamkoli, nese náklady kdo? V případě babyboxu se na pátrání po matce naopak ušetří – nepátrá se po ní. Pravda, jakákoli naděje na vymáhání úhrady tím padá. Teď je otázka, kolik se kdy vymohlo v případech, kdy ten, kdo dítě odložil, vypátrán byl.

Obecně: Jistě že babybox lze zneužít (a nebudu tu radit, jak), ale co zneužít nelze? Je možné, že v této souvislosti bude nutno činit další právní či technická opatření. Problémem může být, se zvyšujícím se počtem babyboxů, i odpovídající povědomí o jejich smyslu a dopadu jejich použití.

led

Jediná výrazná nevýhoda Babyboxu je, že náklady na jeho prevádzkovanie, starostlivosť o dieťa, pátranie po matke, … finančne znáša štát, čo znamená všetci občania, na rozdiel od matky.
Doplňuji:
„Provozní náklady jsou minimální, instalace a opravy jsou hrazeny ze sponzorských darů a nadace.“
krásna naivita. Babybox nie je len tá malá úschovňa, ale aj práca ľudí okolo.

Lamalam

Žádné nevýhody neznám.

Dochy

Jedna z nevýhod je, že jsou neznámí rodiče dítěte. Pak je tu větší nejistota ohledně nějakých zdravotních zátěží a kvůli tomu i s adopcí.
Jinak souhlasím samozřejmě s tím, že je to lepší než popelnice. Ale je nějaká chyba ve společnosti, pokud se jinak zdravá matka musí rozhodovat mezi popelnicí a babyboxem.
Pokud už z nějakého důvodu nemůže dítě vychovat sama, je možnost dát dítě k adopci legálně a se všemi informacemi, které mohou být pro jeho budoucnost důležité.

arygnoc

chýba mi tam spätná väzba – že by to mamičke dalo tak 6000 voltov.

anonym

Proč? Když je matka dítěte soudná, dá miminko aspoň teda do babyboxu, mohla by se dítěte zbavit i jinak, copak o tom nečteme dost? Kde všude se dá najít novorozenec, v roští v parku, na skládce, v konejneru, to je snad lepší? Asi ne. Proč se po matce pátrá? Vždyť tím, že tam to dítě dala, se dítěte sama, dobrovolně vzdala a dítě může jít k adopci, nebo jak to je?

arygnoc

„Když je matka dítěte soudná“

nechá dieťa v pôrodnici.
nepácha nechránený sex (resp. vôbec).

je to v podstate opustenie dieťaťa, a to je trestný čin.
podobne ako napr. eutanázia – i keď kritici by mohli povedať, že v oboch prípadoch (opustenie dieťaťa daním do babyboxu a eutanázia) sa jedná o „humánne“ trestné činy.