babča

Jaká solární plachta bublinková je lepší? Modrá nebo černá?

Odpovědi
Alesh

Tak vzhledem k tomu, že slouží k udržování teploty vody za pomocí slunce, pak z hlediska efektivnosti musí být jasně lepší ta černá, neboť černá barva nejlépe pohlcuje sluneční paprsky. Modrá bude o něco horší, ale zas bude asi lépe ladit s pravděpodobně modrým bazénem.

Protiva

Dle mého na barvě nezáleží, ale na propustnosti infračerveného světla. Ta černá nebo modrá barva je kvůli tomu, aby nerostly řasy. Možná ta modrá může částečně nahradit ultrafialové záření a řasy omezit v růstu.

Mapel

Rozhodně černá. Pohlcuje více tepla, ale teplo podporuje růst řas. Žádná plachta nechrání před růstem řas. Pouze chlór je zabíjí a nebo pokud použijete peroxidovou dezinfekci.