dust8

Jaká je záhada hradu v Karpatech?

Nejlepší odpověď
annas

„Vernův hrad v Karpatech: pohádky nebo fyzika“

Je oním karpatským hradem Hunedoara? A mnohem víc

„Přibližně v popisovaných místech existují hrady, například Hunedoara. Ale víme, že Jules Verne před napsáním románu navštívil Horní Uhry, dnešní Slovensko, tak se mohl nechat inspirovat i tamními hrady. Potřeboval ovšem příběh zasadit do oblasti ještě větší divočiny, a tou tehdejší Transylvánie jistě byla,“ uvádí v Meteoru Jiří Martínek z Historického ústavu AV." atd.

Vše vysvětlené v pořadu Meteor.

https://dvojka­.rozhlas.cz/ver­nuv-hrad-v-karpatech-pohadky-nebo-fyzika-7572812

Anglický zdroj uvádí, že Vernův román je vyjádřením konfliktu mezi pověrami a racionální vědou jako světem blíž k 20. století.

I když v románu je hodně zvyků i mytologie, rumunských názvů obcí i osob, Verne udělal chybu, když napsal, že Negoi je nejvyšší vrchol v Karpatech, zatímco pohled na mapu Rumunska jasně ukáže, že je spíše v Transylvánských Alpách = Jižních Karpatech .

Měla jsem víc otevřených zdrojů, odkaz teď nemůžu najít.

Další odpovědi
marci1

Na objednávku barona Gorce z Gorců sestrojil šílený vědec Orfanik zvláštní přístroj, který pomocí světelných paprsků vytváří iluzi skutečnosti. Tento „dálkovid“ předběhl o sto let vznik televize. 🙂

Drap

Je to velká záhada.

Kepler

Tajemný hrad v Karpatech se vyznačoval tím, že tam pracoval šílený, ale geniální předchůdce von Brauna a zámecká věž byla ve skutečnosti odpalovací rampa raket. Předběhl tak NASA o celá desetiletí.

led

Záhada „Tajemného hradu v Karpatech“ je jeho umiestnenie do oblasti Transylvánie stovky kilometrov vzdialenej od zrúcaniny hradu Devín (dnes súčasť Bratislavy). Podľa poznámok spisovateľa Julesa Verneho bol tento hrad zdrojom motivácie príbehu šialeného vedca Orfanika,

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.