relux

Jaká je roční zákonná úroková sazba?

Roční úroková sazba je prý zákonem stanovena. V NOZ ale není, ani nikde jinde jsem ji nenašel. Nevíte někdo?

Nejlepší odpověď
Dochy

Pokud Ti jde o maximální výši úroků z prodlení pak pokud nebyla sjednána jiná sazba jde o repo sazbu vyhlašovanou ČNB zvýšenou o 8 proc. bodů.
https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2013-351?text=%C3%BA­rok+z+prodlen%C3%AD#p2

Další odpovědi
Edison

Další, co by si měl nastudovat ekonomii. Nic, jako zákonná úroková sazba neexistuje. Existuje základní úroková sazba a stanovuje ji Národní banka. Od toho se pak odvíjí finanční trh. Nebo se tahle sazba učuje podle trhu? Ona je to vlastně taková interakce. A ještě s vývojem HDP a dalších finančně-měnových parametrů.

Zákony schvaluje padlament.

dubraro

Není žádná „zákonná“ úroková sazba. Úrokové sazby obecně jsou pohyblivé a bylo by nepraktické při každé změně měnit zákon. Proto zákon stanovuje, že základní úrokové sazby má právo a povinnost určovat Česká národní banka.

Edison

Tady: https://www.lyn­xbroker.cz/uro­kove-sazby-centralnich-bank/ něco k základním úrovkovým sazbám.

Pepa25

Příkláním se k názoru Dochyho, že dotaz byl na zákonnou úrokovou sazbu z prodlení, protože jinou úrokovou sazbu zákon neupravuje …

Edison

To by snad tazatel napsal, ne?