Jak se vypočítává úrok z prodlení?

Nejlepší odpověď
standa

10.000 Kč = dlužná částka
30.11.2010 = termín splatnosti
20.1.2011 = den, ke kterému se vypočtou úroky
51 = počet dní prodlení
7,75% p.a. = sazba úroku z prodlení *)
108 Kč = vypočtený úrok z prodlení

10.000 × 0,077­5 × 51 / 365 = 288,52 Kč

*) úroková sazba se stanová dle Nařízením vlády č. 33/2010 Sb. (viz zdroj)
Doplňuji:
Omlouvám se za chybku, nějak mi zlobila kalkulačka. Samozřejmě, že správně je to, jak píše děda 🙂

Zdroj: http://www.cnb­.cz/cs/faq/faq_u­roky_z_prodle­ni.html

Další odpovědi
Děda Louda

Podle Standovy metodiky mi vychází 108,29 Kč.

panenka

zde v odkaze je kalkulačka kde si to můžeš spočítat

Zdroj: http://www.fi­remnifinance.cz/u­zitecne-nastroje/financni-kalkulacky/urok-z-prodleni/

poradna

V odpovědích jsem nenašel údaj o tom, že výše úroku z prodlení se každý půlrok mění – stanoví se totiž jako reposazba vyhlášená Českou národní bankou k prvnímu dni příslušného pololetí (tj. 1. ledna / 1. července) zvýšená o 7 procentních bodů (ročně). Do roku 2010 to bylo tak, že sazba úroku z prodlení se každé pololetí měnila, nyní je to tak, že sazba, která platí v pololetí, ve kterém k prodlení došlo, platí dál bez ohledu na to, že v dalším pololetí už (pro dluhy splatné v tomto pololetí) platí nová sazba…