ReSet00

Jak zjistit výkon vrtule na zemi – více v popisu?

Zdravim rad bych si neco overil jenze jsem bohuzel neznaly v oboru …
Priklad v praxy : mam vrtuli a tu napojim na dynamo (jake dynamo zvolit), jak,u ni zjistim pocet otacek pri dane rychlosti vetru + vykon dynama .
Vrtule by byla v tunelu , aby se co nejvice omezilo stratam vetru a byl by simulovan staly vitr 10m/s
Jedna se o takovy mensi skolni projekt ,
jakekoliv rady si cenim
Dekuji :)

Původní neotázka
Jak zjistit vykon vrtule (na zemi) FYZIKA/LETECKE INJENIRSTVI

Odpovědi
Kepler

Výkon vrtule takto nezjistíš, pouze výkon celého agregátu vrtule – dynamo. Z dynama můžeš měřit napětí (volty) a proud (ampéry). Jejich součin je výkon ve wattech. Výkon vrtule samotné by snad bylo možné odvodit z účinnosti dynama, pokud by byla známa.

mzm

Chvíli jsem se zabýval „opačnou“ stranou, tedy jaké síly je schopna vyvolat vrtule napojená na motor určitého výkonu.
Problém, jaký výkon je vrtule schopná dodat bude podobný. Všechno bude vycházet z rozdílu tlaku před vrtulovým listem a za vrtulovým listem. To půjde spočítat z rychlosti větru a plochy listu. Pak z natočení listu vůči rovině půjde půjde spočítat síla, která na list působí a právě podle natočení půjde spočítat kroutivý moment, který vrtule vyvolává. Nejjednodušší bude si to představit, pokud vrtule stojí.

Potud to bylo relativně jednoduché. Pak se vrtule začne točit a měnit relativní rychlosti větru, tedy změny tlaku na listu. Navíc (u reálné vrtule) je každá část vrtule jinak nakloněná. Při vzrůstající rychlosti se začne projevovat odpor vrtule. Při určitných otáčkách se srovná výkon dodaný a výkon, který je potřeba k otáčení vrtule ve vzduchu.

Netrivilální. Tipnul bych, že každá vrtule je nějak konstruovaná a podobné budou s ní dodané nějaké parametry, které by se daly na výpočet použít.

Pak k tomu celému ještě přibude dynamo, které má také nějaké charakteristiky. Podle něj se většinou použije správná vrtule, případně nějaké převodovky.

Pro přesné výpočty budou potřeba nějaké složitější matematické aparáty, pro zjednodušení by mohl stačit nějaký model, který zahrne sílu, kterou vyvolá vítr určité rychlosti, odpor vrtule při otáčení a nějaká závislost účinnosti generátoru na otáčkách.

V hlavě mám sice celkem jasnou představu, ale nevím, jestli se mi ji podařilo dostat do slov.

Tož tak.