postcd

Jak zjistit napětí těla (volty) vůči Zemi?

A co vůbec toto napětí vůči Zemi znamená, proč existuje? Používají se voltmetry, ale zajímá mě také jak to technicky provést? Děkuji

Odpovědi
Dochy

Chtělo by to rozepsat abysme věděli o co přesně ti jde. Obecně pokud se uvádí napětí čehokoli vůči zemi, myslí se tou zemí zpravidla nějaký ústřední bod toho zařízení (ten může, ale také nemusí, být vodivě spojen se skutečnou „zemí“). Jinak to napětí skutečně jde změřit voltmetrem. Jako zem je možné použít libovolný uzemněný elektrický spotřebič (třeba šroub krytu mikrovlnky), nebo například kovové trubky. Za běžných okolností naměříš max. milivolty – indukované střídavé napětí z okolí. Vřele nedoporučuji tělu nějaké napětí vnucovat pokud nevíš co přesně děláš.

ponovotny

tělo žádné napětí vůči zemi nemá (pokud pominu náboj, který bys vygeneroval třením a pak při doteku se zemí by přeskočila jiskra- tedy náboj bys předal do země a tím by se napětí vyrovnala). Je to jako, že člověk je baterie- ta taky když jí spojíš se zemí tak nic nenaměříš

postcd

Naměřil jsem cca 0,1 V napětí u sebe při připojení k nulovému kolíku síťové zásuvky (zem) pozor nikdy nestrkat nic do těch direk síťové zásuvky, mohl by dojít snad i k úmrtí ránou elektrickým proudem.