ChineLin

Jak zabránit nemocným kolegům chodit do práce?

Pracuji ve větší mezinárodní firmě, kde máme systém různých bonusů a odměn k platu. Za výkon, provize z obchodních případů a tak. A mimo jiné i bonus za 100% docházku za každé čtvrtletí. Jsou to poměrně zajímavé koruny, řádově třetina až půlka měsíčního platu (takže za rok jakoby dva platy navíc).

Problém je, že máme v kanceláři pár kolegů, kteří jdou doslova po každé koruně a kvůli tomu chodí do práce i nemocní. Nemyslím nějakou rýmičku, ale pokud jsou schopní se postavit na nohy, tak dorazí třeba i pod prášky na bolest atd.
Jak to pak v kanceláři vypadá si asi dovedete představit, smrkání, kýchání, krom toho že to opravuje, tak roznáší bacily všude kolem. Na druhou stranu se chlubí, jak za posledních 10 let nebyli ani jednou nemocní (=neměli neschopenku).

Je nějaký způsob jak je donutit zůstat při nemoci doma? Rozumná domluva s nimi není, vždycky to skončí u těch peněz, že těch pár tisíc na ulici nenajdou atd. Vedení to neřeší, jsou to jinak dobří obchoďáci a firmě reálně vydělávají docela dost – a bylo nám naznačeno, že v případě nějakého sporu si podrží spíš je, než nás co si stěžujeme.

Nejlepší odpověď
da ny

Není, je to otázka soudnosti a ohleduplnosti Vašich kolegů.

Bohužel důvodem nebývá jen to, že „jdou po každé koruně“.
Často jsou k tomu nepřímo nuceni zaměstnavatelem (banky), pokud nechtějí být „vláčeni v černých číslech“, případně přijít i o ty odměny…
„Nemocní“ chodí do zaměstnání i zaměstnanci mnoha jiných profesí (včetně zdravotnického personálu).
Mnozí mají dnes obavu o ztrátu zaměstnání.....

Další odpovědi
anonym

Pouze některé nemoci jsou pod hrozbou trestu, tedy ty osoby. Oni to poznají při stárnutí. Přechodit nemoci se nevyplatí, v podstatě si zkracují život. Já bych ho tvrdě zkritizoval, dal bych mu odstup od mé osoby min. na 10 m.

  • ZP pamatuje na ochranu zdraví

§ 102
(1) Zaměstnavatel je povinen vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům. Řeší to §§ 101–108 ZP.
-
Jinak ti nezbude než se obrátit na IBP nebo se poradit s hygieniky.

Zdroj: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#cast5

Drap

Jedině jim přerazit nohu, potom nemohou chodit.

marci1

Asi jim nelze zabránit, aby nemocní chodili do práce. Spíše se zaměřit na sebe, posilovat imunitu, jíst zdravě, více vitamínů, hýbat se a hlavně se snažit vyhýbat stresu. 🙂

bolak

Jak říká česílko, pošli na ně normálně hygienu. V mý bejvalý práci to bylo to samý, základ minimální mzda, a zbytek za docházku. A protože najímali pracovní síly i z asie, tak po pár letech se tam začaly objevovat nemoci jako tuberkulóza a tak podobně. Humus.