mlakos

jak vzniklo „To dám“ nebo „to nedám“?

Nejlepší odpověď
annas

Kdo to vymyslel, nebo jak nesprávné spojení vzniklo, se nedovíme.

Něco uvádí SNC – dát to = podařit se. Je to výraz, který se rozšířil v poslední době, zřejmě původem ze sportovního prostředí. „Dát [vstřelit] gól, branku.“ – je staré spojení.

To – můžete nahradit – co dáte, nebo nedáte – dám to – myšleno třeba to – uděláte, složíte zkoušku. Když ji nedáte, tak na VŠ nepostoupíte výš..

Nebo učitel to dá někomu – nechá ho projít u zkoušky na VŠ.

Jeden význam slovesa dát = něco provést, uskutečnit, udělat – dát si (s něčím) práci, dám (komu( něco – třeba z osobní vazby se stala vazba neosobní, nekonkrétní – užití nadbytečného to v češtině.

„Vazba "to dám“ či „to nedám“ se rozmohla jako infekční choroba, proti níž není lék. Vůbec to není jen otázka mladých lidí, kteří jinak zpravidla razí jazykové novinky. "

Ani Neomat nezmiňuje spojitost s angličtinou, ale chybnou českou vazbu, jak jsem napsala podle významu slov".

SNČ vždy uvádí, odkud se k nám slovo dostalo, pokud není českého původu.

To nedám, nedáš, nedáme, nedáte – stejně kladně dám … jde o české časování – u valence chybí jedna vazba, ale objevuje s nadbytečné to.

Ad Cenobita,

spojení nemá opravdu nic společného s angličtinou, jde opravdu o mylnou informaci. . Můžete si ověřit v ÚJCAV v Praze.

Další odpovědi
Cenobita

Původ opravdu není jen tak snadno zjistitelný, jako pravděpodobného pachatele bych to viděl na angličtinu, tam se říká: „Do It !“ ~ udělej to !, ~ dej to !

„I do it!“ ~ udělám to!, ~ dám to!

quentos

Cenobita, ale houbeles. „I do it“ se v tomto smyslu vůbec neříká. Klamná informace, navíc bez uvedení zdroje.

annas

Ad quentos,

děkuji.

orwell

Trochu mně to připomíná slavnou éru plevelného slůvka „jako“, kdy skoro celý národ „jakoval“ jako o závod. Ono to ještě nevymřelo, ale přece jen se trochu zmírnilo. Třeba na příkaz: „Udělej to pořádně!“, se odpovídalo " a jako jak?„, nebo"jak jako?“,…

annas

Je to tak, vždy se nějaká fráze uchytí. Mějte hezký večer – česky nesmysl.

Myslím si, že to spojení nebude z ANJ, je vynechaná jen jedna vazba 3. p., navíc se užívá ve všech osobách, kromě 3.. Jak jsem uvedla, sloveso dát má více významů.

Třeba in, out, OK – tam je to jasné. Pokusím se původ ověřit, ale až v pondělíl

SNČ, který vždy uvádí původ z cizího jazyka mlčí. . Stejně Neomat píše jen o češtině. Na jedné stránce diskutovali lidé s jazykovědci na toto téma. Také ani zmínka o angličtině.