talka

Jak vzniklo slovo „hojně“?

Z „hodně“? A „zanevřít“, zádumčivý, …

Nejlepší odpověď
quentos

z „hodně“ tedy opravdu ne, vzniklo jako příslovce od příd. jm. „hojný“. Základ tohoto slova je všeslovanský – např. ve staroruštině „gojiti“ znamenalo „živit“ > tedy hojný = je (něčeho) tolik, že toto množství je schopné uživit.
„Zanevřít“ od příd. jm. „nevrlý“ (to od slovesa [ne]vřít), možná prý i od „zanevražiti“.
„Zádumčivý“ od slova „dumat“ a jeho původ je nejasný – J. Rejzek se domnívá, že snad z polštiny či ruštiny.

podle Etymologického slovníku J. Rejzka