Honzik123

jak vzniklo přijmení Pěchouček

Nejlepší odpověď
annas

Pechoč, Pěchouček (zdrobnělé příjmení) – odvozené z příjmení Pech, to z osobního jména Petr.

Podobné neodvozené příjmení Peč – z osobního jména Petr, z nářečí peč = pečivo, nebo z místního jména Pečky u Poděbrad, případně z místního jména Bečov.
Ještě je příjmení Pěchoušek, tj. odvozené od příjmení Pěč = z přídavného jména pěkný. spíš než od člověka chodícího pěšky.

Příjmení, která se liší hláskou. Autorka D. Moldanová (Naše příjmení) uvádí zmiňované možnosti. Nedá se přesně stanovit, která varaianta platí, protože zápisem v matrice, přepisování atd. mohlo dojít k chybě.