zjentek

Jak vznikla příjmení Plekanec a Vondráčková?

Věda- jazyky. Plekanec a Vondráčková.

Nejlepší odpověď
annas

Vondráček – Vondráčková.
Zdrobnělé slovo – od Vondra. Toto příjmení pochází z křestního jména Ondra – to z Ondřej – jména jednoho z apoštolů = z řeckého Andreas = statečný, odvážný, mužný.

Plekanec, zřejmě záměnou P/F . z flek = kus látky, záplata; nepravidelná malá plocha

D. Moldanová Naše příjmení.

Ještě jsem našla v Kottově slovníku – sloveso plekaťi = kojilti dítě, ale i napájeti mládě od zvířete. Takže by to mohlo znamenat kojenec, dlouho kojený. Obecně – vychovaný rodiči.

Uvádí V. Machek v Etymologickém slovníku. Je i ve valašském nářečí.

Ještě existuje slovo plek = pluk, rodina.

Ve slovenštině je to příjmení uvedené v souvislosti s vojenským plukem v roce 1848.

Plekanec je syn od Plekana – přípona – ec potomek otce, dítě. . vychovaný, odchovaný rodičem Plekan tedy Plekan-ec.

Podobně jako Pijan/Pijanec, Holub(Holubec atd.

SLOVENSKÁ REČ Vojenská slovenčina okolo povstania z r … PDF

Další odpovědi
marci1

Vondráčková=Vondra, Ondřej: statečný, mužný …

Plekanec= (možné významy z diskuse genealogie):
"Přikojovaný, kojený. Asi bych to bral jako spolu-kojenec, možná sirotek.
Plekání = lidská výpomoc při ssání mláďat, hl jehňat. Val.
Naplekaný = nakojený. Val.
Pľekaňa, ě f. = kojná. Brt.
Plekač = der Nährer, Aufzieher. Slov.
Pľagať volajú hospodári: teliatko, ktoré nechcú pod kravu púšťat, umele k pitiu mlieka z nádoby priučiť a tak chovať. My nedáme teľatu ssať, ale ho budeme pľagať. Slov. Zátur. P-la až odpľagala dieťa. Rr. Sb. Vz Plekati. — P. = trestati. Slov.
Plekocera = kojná, die Amme.

plekno = bodná zbraň s ostrým hrotem, zvl. meč, kopí n. oštěp

přidájený .
http://krameri­us.nkp.cz/kra­merius/MShow … id=4472468

To možné převzetí z němčiny je je zajímavé tím, že je ten význam blízký češtině".
http://genealo­gie.taby.cz/vi­ewtopic.php?f=30&t=­13227
🙂

nyjono

😁 😁 😁

Chápu, že mi odpověď smažou, ale otázka mě opravdu (po dlouhé době) pobavila.
Kde jsou ty časy, kdy se tu řešily ploty a plotové otázky 🙂
Jéé, to byly krísný časy

zjentek

;D ;D ;D

nyjono

A ještě si matně vzpomínám na nějaký přicucnutí ve vaně 😁