Talina

Jak vznikl tvar Páně/páně?

Anděl, chrám, modlitba Páně.

Nejlepší odpověď
annas

Je vidět, že stránka Ptejte se knihovny je tentokrát velmi stručná.

Samozřejmě je to dané historicky, ve staré češtině bylo častější skloňování jmenné, než je dnes, a přivlastňovací – rozlišovaly se tvary pro jednotlivce a pro kolektiv. .

Později vzniklo z jmenného skloňování složené, u přivlastňovacích příd. jmen některé tvary zůstaly, al zastaraly, k tomu se objevily nové.

Tvar Páně je přídavné jméno, dnes nesklonné,. vztahující se k Bohu, Kristu, souvisíci s Bohem, Boží, jde o přivlastňování kolektivu.

Původ:

"Tvar Páně totiž není nic jiného než forma, která se rozšířila absolutně a ustrnula, a znamená Pánův, Pánova, Pánovo. Ještě v 16. a 17. století se tvaru Páně hojně užívalo a vlastně ve spojeních jako páně Novákův, páně otcův existovalo toto slovo donedávna.

Jaké byly příčiny ustrnutí a absolutizace tvaru Páně?
Už v rané staré češtině se zmiňovaná přípona specia-
lizovala pro přivlastňování kolektivu, zatímco u přivlast-
ňování jednotlivci se prosadila přípona -óv, -in (dnes
otcův, matčin). Příčiny ustrnutí a zevšeobecnění tvaru
Páně tkvějí v bohoslužebném užívání, jistě i v hojné frek-
venci a ve významu slova a v takřka naprosté izolaci
tohoto typu přivlastňování jednotlivci v systému češti-
ny pozdějších dob. Říkám-li v takřka naprosté izolaci,
prozrazuji, že slovo Páně má přece jen své ustrnulé pří-
buzné. Jedním takovým příbuzným je přivlastňovací pří-
davné jméno Boží, kde se reflektuje varianta přípony

  • jь, -ja, -je, totiž -ьjь, -ьja, -ьje (někdy se uvádí -ijь atd.).

Nemáme tedy tvar *Bohův, ale Boží. atd."

Podle Historické mluvnice Fr. Trávníčka je vysvětlené v odkazu

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:CsZrQq9nI1YJ:­www.apha.cz/fi­le/166/brezen-2009.pdf+&cd=18&­hl=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

Další odpovědi
marci1

Citace „Ptejte se knihovny“:
"Malý staročeský slovník podává výklad slova páň, páňě takto:

páň, páně (přivlastňovací přídavné jméno, jmenný tvar) páně, pánův: jest-liť páně dědina, člověk jest boží; boží, Páně

Pramen: BĚLIČ, Jaromír – KAMIŠ, Adolf – KUČERA, Karel: Malý staročeský slovník. 1. Vyd. SPN Praha 1979.

Další podrobnější výklad slova nedokážeme stručně interpretovat, proto doporučujeme prostudovat slovníková hesla z těchto publikací:

GEBAUER, Jan. Historická mluvnice jazyka českého, díl III, tvarosloví, I. skloňování. 2. vyd. Praha, NČSAV, 1960.

PETR, Jan – NĚMEC, Igor. Staročeský slovník. Paběničský – pravý. Praha, Academia, 1996. " 🙂

Zdroj: http://www.ptej­teseknihovny.cz/do­tazy/puvod-slova-pane

Cenobita

Anděl Páně, chrám páně, modlitba Páně, a další viz dole odkaz

od slova Pán, Pána (2.p) z původního:

Anděl Pána, chrám Pána, modlitba Pána

Pán je buď Bůh nebo jeho Syn Ježíš.

Takový zvláštní tvar to má nejspíš proto, aby se to slovo Páně od slova Pána odlišilo a je to více zvukomalebné, přesnější význam a výklad však nevím.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=p%C3%A1n%C4%9B

poznámky k heslu: zpravidla s velkým písmenem pro vyjádření úcty