Armanej60

Jak vzniká v transformátoru elektrický proud?

Nejlepší odpověď
david22

Co je to za blbost? :D
V transformátoru přece nic nevzniká, pouze se transformují parametry el. proudu. Mění se jeho napětí a proud na jiné hodnotu napětí a proudu. Při zachování stejného výkonu ( P=U * I) + ňáké ztráty.

Další odpovědi
mosoj

  1. Transformátor vlivem elektromagknetické indukce střídavého proudu transformuje napětí a proud ( v případě uzavřeného okruhu). Z primárního vinutí do sekundárního vinutí.
  2. Transformátor má primární vinutí – počet závitů N1 a sekundární vinutí – počet závitů N2
  3. Na N1 je napětí U1 a na N2 je napětí U2. Při uzavřeném okruhu přísluší U1 proud I1 a U2 proud I2.

Napětí U1 a U2 jsou přímo úměrná počtu závitů N1 a N2 a proudy jsou nepřímo úměrné počtu závitů.

Matematicky vajádřeno platí že U1/U2 = N1/N2 = I2/I1 !!!!!!!!

Transformace skutečného výkonu záleží na ploše jádra transformátoru a jeho magnetickém sycení. Z těchto parametrů také vychází účinnost trafa.

Doplňuji:
Bod 1. Správněji je, že se indukuje napětí z primárního vinutí do sekundárního vinutí v poměru počtu závitů jednotlivých vinutí. Dále již viz. matematické vyjádření.

Mapel

To je široká otázka. Obecně proud vzniká spojením dvou různých potenciálů. Třeba zkratem, pomocí spotřebiče – žárovka, robot, televize atd. A spojením dvou pólů sekundáru začne téci proud.
Doplňuji:
ToDavid22. Jak chceš transformovat parametry proudu? Nemění se pouze velikost napětí?

Děda Louda

Uzavřením obvodu, stejně, jako u ostatních zdrojů.

Michal Kole

Elektrický proud na levé cívce, vytvoří „magnetismus“, který se přenese „magnetickým“ jádrem do „druhé“ cívky, kde „magnetismus“ „vytvoří“ elektrický proud.

Když se to hodně zjednoduší.

Více na mé stránce o elektronice: http://elektronika-me-hobby.8u.cz/tran­sformator.php

david22

Mapel: jak to že ne? Co se krom napětí proudu mění? V primárním vinutí máš určitý proud a napětí na sekundáru jiný, přičemž výkon P je stejný(až na ztráty) Co jiného bys chtěl měnit?

Mapel

Tak mi vysvětli jednu věc. Na primár připojíš napětí a sekundár je volný. Teče v něm proud? Akorát se transformovalo napětí a nic více. Svojí odpovědí jsi popřel samotný princip Faradayova indukčního zákona.

Jedná o transformaci napětí, které je vytvořeno elektromagnetickou indukcí (na principu Faradayova indukčního zákona) a ta vznikne průchodem střídavého proudu na primáru. Připojením napětí na primár máme uzavřený obvod a musí procházet proud i v klidovém stavu a ten proud je tím větší se zvětšující se zátěží sekundáru. Pokud sekundár nechám nepřipojen, tak v něm neprochází proud, ale je tam transformováno napětí a v primáru prochází klidový proud.