******

Jak vyřešit tento úkol?

Studenti jedné třídy závodili v běhu na 1 km.Časový rozdíl mezi prvním a posledním studentem v cíli byl 50s , rozdíl jejich průměrnách rychlostí byl 1m/s.Vypočtěte průměrné rychlosti obou studentů.Určete časová interval, ve kterém doběhli do cíle všichni studenti této třídy.

Nejlepší odpověď
Olaf

Hezký večer, je to jednoduché. 😉
Předně si je potřeba uvědomit, že pro všechny účastníky je jedna věc stejná, a to dráha „s“.

Pro prvního platí s = v1*t1, pro druhého s = v2*t2, až k poslednímu s = vn*tn. Z těch daných podmínek plyne pro průměrné rychlosti a časy toto:

tn = 50 + t1
vn = v1 – 1

Dráha je pro všechny stejná, proto
v1*t1 = vn*tn a za „tn“ a „vn“ dosadím z předchozích vztahů:

v1*t1 = (v1 – 1)(50 + t1),

teď dosadím z dráhy (v1*t = 1000, t1 = 1000/v1):

1000 = (v1 – 1)(50 + 1000/v1), roznásobím závorky a upravím (v posledním kroku násobím rovnici „v1“), takže

50*(v1)^2 – 50*v1 – 1000 = 0, vydělím zase 50,

(v1)^2 – v1 – 20 = 0, jednoduchá kvadratická rovnice, která má řešení 5 a –4. Protože jde o rychlost, –4 vypadává a máme jen v1 = 5. (Jak se řeší kvadratická rovnice, snad opakovat nemusím; dosadí se do (-b +/- Sqrt[b2 – 4ac])/2a.).

Čas prvního je tedy 1000 m/5 (m/s) = 200 s, posledního (n-tého) 250 s. Proto všichni ostatní doběhli v intervalu <200;250> s.

PS: Průměrná rychlost posledního jsou 4 m/s. 😉

Další odpovědi
honza19hk

AŽ TO NAPÍŠEŠ TROCH K PŘEČTENÍ A V JINÝM PROGRAMU TAK SE PTEJ .DOPORUČÍM ANETHSWORKS 2009 NEBO AUTO CAD