Odpovedi18

Jak vyřešit popsanou situaci?

Zdravím, už dlouho řeším s někým, že jsem mu půjčil kolo a on ho rozbil a do teď mi má dávat peníze (10,000) už splatil 6000,– ale už asi přestal mít zájem splácet (už to není částka nad 5000,– která se bere jako trestný čin) ale byli jsme tak dohodnutý a on to porušil.. dají se ty zbylé peníze z něj něják dostat zpět?
Edit: mám zprávy,hovory s ním a důkazy, že to udělal a splácel po nějákou dobu.. a mám i lidi, kteří u toho byli když ho naboural.. a klidně by mi to potvrdili.
Mám pořád smůlu?

Nejlepší odpověď
klumprt

Pokud to kolo nerozbil úmyslně, tak se nejedná o trestný čin ani kdyby škoda byla 50000 Kč. Jde o občanskoprávní spor a ty se řeší u soudu, když už není žádná domluva možná.

Další odpovědi
Muffz

Nějak na něj zatlačit (legálně). Soudní spor je v tomhle případě zbytečný, nikdo to řešit nebude. Spíš máš smůlu, lidi jsou svině.

Nebo jen třeba teď nemá peníze a splatí ti to pak, záleží, jestli jste v kontaktu nebo jak to mezi vámi funguje.

Kryšpín

V případě, že máte písemnou smlouvu, tak možná ano. Advokát u nás bere za hoďku 1000 českých, sepsat žalobu, zaplatit soudní poplatek a občas si vzít dovolenou k soudnímu jednání.

Hlada

Z dotazu není zřejmé, zda máte nějakou písemnou smlouvu. Jestli ne, bylo by dobré dlužníka přimět k podepsání uznání dluhu. V každém případě je potřeba dlužníkovi poslat doporučeně s dodejkou písemnou urgenci. Vyžaduje to zákon. Pokud v určené přiměřené lhůtě nezaplatí nebo si zásilku nepřevezme, je možné podat soudu návrh na vydání platebního rozkazu. Soudní poplatek v tomto případě činí 1000 Kč. Pokud ho převezme a nepodá do 15 dnů odpor, nabývá právní moci. Pokud ho nepřevezme nebo podá odpor, soud ho zruší a nařídí jednání.
Neplacení dluhů není u nás trestný čin, takže úvaha o pětitisícové hranici je irelevantní.