Gestas

Jak vypočítat fázový posuv?

Určete kapacitanci kondenzátoru o kapacitě 1 µF připojeného ke zdroji střídavého proudu o frekvenci 50 Hz a fázový posun proudu a napětí. Kapacitanci mám, ale jak spočítat fázový posuv, neznám-li impedanci ani odpor? Mám to brát tak, že odpor je nulový a fázový posuv je tedy pí/2?

Odpovědi
orwell

Pokud se jedná o ideální kondenzátor, tak ano. Odpor uvažuješ nulový v případě sériového náhradního schéma skutečného kondenzátoru (se ztrátami), nebo nekonečně velký v případě paralelního náhr. schéma. Tg fáz. úhlu se rovná poměru Im složky ku složce reálné. Ještě pro úplnost, u id. kondenzátoru by správně měl být fázový úhel záporný (tedy – 90°), u id. cívky naopak kladný (+90°).