atriplex

Jak vypočítat příklad z matematiky?

(k/k-1 – 3k-1/k na druhou – 1)*(1+ 1/k)

možnosti:

  1. k-1/k+1
  2. k-1/k
  3. k+1/k
  4. k+1/k-1

Prosím i o postup. Je to pro nešťastnou maturantku a já jí sotva pomohu, když to sotva přečtu… Děkuji!

Odpovědi
Reuef

správně je moznost b…a postup – musis prevadet na spolecneho jmenovatele a potom kratit pomoci vzorecků tzn po prvni uprave to bude vypadat asi takle : k(k+1) –3k +1 /k2 –1 * k+1/k

dal to upravis tak ze jmenovatel prvniho zlomku roznasobis vzoreckem a ten vzorecek vykratis s citatelem druhyho zlomku takze ti ve jmenovateli prvniho zlomku zbyde k-1 a druhy zlomek bude jen 1/k

takze prvni zlomek uz vynasobis jednoduse 1/k coz bude vypadat asi takle :

k(k+1) –3k +1/k(k-1)

tady muzes kratit k sice ti pak vyjde v citateli dalsi zlomek ale to nevadi bude to vypadat teda asi takle :
(k – 2 +1/k)/k-1

cisla v citateli si prevedes na stejny jmenovatel takze ti vyjde :

((k2 –2k +1)/k)/k-1

coz si muzeme upravit vzoreckem na :

((k-1)2/k)/k-1

  • závorka v citateli je na druhou kdyby to neslo z toho poznat

ted si to muzeme rozepsat jako nasobeni a vykratit citatele se jmenovatelem:

(k-1)2/k * 1/k-1

a tim padem po vykraceni krizem zbyde :

(k-1)/k *1/1 coz je (K-1)/k coz je vysledek B :)