Nykki

Jak vypočítat obsah kulového vrchlíku?

Zdravím,
potřebovala bych menší radu :D
Mám vypočítat obsah kulového vrchlíku, kde je zadáno:
ρ=6
 v=8

Tudíž potřebuji vypočítat poloměr, ale ani za mák mi nedojde jak, pak to je v pohodě dosazení do vzorečku. Pokud by někdo poradil, budu moc ráda. Díky

Odpovědi
orwell

Z pravoúhlého trojúhelníku viditelného v řezu koule, jehož přeponou je poloměr koule r, jednu odvěsnu tvoří poloměr podstavy ró kulové úseče, druhá odvěsna má délku r – v. Podle Pyth.v. platí:
r2 = ró^2 + (r – v)^2 , kde v = výška kulové úseče (vrchlíku) a z toho
r = (ró^2 + v2)/2v