Kajdamajda

Jak vykonávali lidé v pravěku hygienu?

Mytí těla… mytí hlavy… když nebyly šampony, pak jí museli mít mastnou třeba 20 let??? Ou to bych nechtěla :D

Nejlepší odpověď
fcoop

Zřejmě fungovala „samoočista“. Jako třeba – dejme tomu – medvědi.Tzn. – prudký déšť,pád do řeky,samovolné oloupání se krusty.......holt sprchy nebyly.Ani mýdlo.
Oni to naši předci s hygienou moc nepřeháněli.

Proto také později vznikly voňavky.

Ve středověku nebyl zápach z nemytého těla považován za nic špatného, ba dokonce tomu někdy bylo naopak a ještě v 16. století napsal francouzský král Jindřich IV. své milence: “Prosím, nemyj se, má nejdražší, za týden jsem u tebe.“(Net)

Další odpovědi
mosoj

Tak jak dovedli a potřebovali.
Doplňuji:
Ženský už tenkrát na sebe věšeli ptákoviny.

da ny

Ve starých hliněných nádobách archeologové údajně našli materiál podobný mýdlu:
http://www.szsmb­.cz/admin/uplo­ad/sekce_mate­rialy/Hygiena___o­becny_uvod.pdf
http://www.fif­tyfifty.cz/pra­vek-a-mydlo-7860097.php

Ve Starověku, který popisuje Agneta platily již přísné hygienické předpisy … (rozmach lázní)
Ve Středověku byli lidé asi nejvíětší „šmudlové“ 🙂

Beer4Real

Navštiv Luník IX, Chánov a podobné pravěké osady, tam se to zachovalo dodnes :)

Drap

Pokud člověk bude žít jen v čisté přírodě, neni s hygienou problém, Šampony, mýdla , parfémy a podobné hygienické přípravky lze lehce nahradit přírodními zdroji. Myslím, že s tím problémy neměli . Samozřejmě byla i jiná měřítka

Agneta

Jaký pravěk myslíš?
++++++
Mýdlo například existovalo už vždycky, Římani ho vyráběli na dva způsoby :
jeden byl z olivového oleje,
a druhý vyvářením z kostí, a ten byl myšlen jen na mytí podlahy, ale u Keltů a Germánů se používalo takové mýdlo na osobní hygienu a praní prádla.
++++++
Vynikající šampón na mytí vlasů měli taky – byl vyráběn z olivového oleje a voňavých květů.

geekocz

Já osobně si myslím, že u nich fungovala hygiena asi tak jako u některých dnešních afrických domorodců. Podle mě pro ně hygiena nebyla zase tak moc důležitá, pokud tedy myslíš pralidi, spoře oblečené bez bot a v bederní roušce. Myslím že se špinili tak často, že pro ně nemělo smysl se nějak zvláště umývat.

Michálek1245

Tak jako když jdeš třeba do lesa a potřebuješ… No, prostě potřebuješ. Hygienické potřeby vypadaly prostě trochu jinak, ale fungovaly prakticky stejně. V tomhle je prostě super evoluce, která člověku ukazuje, že prostě si zvykneme na všechno, ale důležité je se posouvat neustále kupředu. 🙂 Ale to je pak už samozřejmě každého věc.