Jak velký utahovací moment používat pro šrouby/matky na kolech osobního auta? (M12, M14x1,5 - 1,25 - ocelové disky).

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Já používám pouze ruku, kterou dotáhnu matice co to dá, ale potom už nepoužívám nohy, jak to mnozí dělají.

Další odpovědi:

Zlatý

mnoho let si měním kola sám, ale momentový klíč jsem nikdy nepoužil- dělám to přesně jako barbakan
Co se pneuservisu týká- myslíš, že tam někde někdo utahuje šrouby podle značky vozu? Protože přesně tak to je- co vůz, to jinej utahovací moment, ale co pneuservis, to stejnej princip- třebaže většinou všem jednotně nafoukaj do gumy cca 1,8 atmosféry, čili barů.

Zlatý

Nikdy jsem se o to nezajímal a šrouby jsem utahoval a utahuji rukou, ale cit k tomu patří i když závity na šroubech snesou hodně. Nikdy za 50 let co jezdím autem jsem nezjistil uvolněné šrouby.
Ono všechno co se zde napíše, mimo konkrétně daného momentu je k ničemu, protože každý má jinou sílu a hlavně používá různě dlouhý klíč !!

Zkušenost z posledních let.
Pokud nechám kola připevnit v pneuservisu pak jejich povolení neudělám běžným krátkým klíčem na kola. Musím použít nohu.
V současné době používám teleskopický prodloužený klíč, kterým to dokáži i rukou. Konkrétní utahovací moment neznám a nikdy jsem ho nepotřeboval.

Bronzový

Tuhle jsem na centrum? četl že pro škodofky je stanoven utahovací moment 120nm.
Je jedno zda-li je litý disk (alu )nebo dokonce pravý elektron a ocelový (plecháč)na všechny je u jednoho auta jeden utahovací moment.
Osobně-na utažení používám trháček cca 25cm dlouhý rukou,šroub namočený do oilu či LHM, a vždy při potřebě (tedy pkd není defekt !!) tak na jaře a na podzim musím na klíč dupnout nohou abych utažení rukou povovolil i přes máznutí šroubu.Po ujetí cca 50km kontrola dotažení!!!!pro mne zatím zbytečná,ale jistota je jistota, jak řekla jeptiška a dala na svíčku celofán!!!

Stříbrný

než se utrhne šroub.-)
vyprdni se na momentovej klíč, stačí šlapák na trhák popř trubka a je klid, kecy co jsou slyšet v televizi jsou jen kecy, dělám to takhle i u nákla´dáků a nikdy mě kolo neupadlo.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Auta a doprava

Zlatý mosoj 626
Stříbrný cukrar 617
Zlatý Drap 573
Zlatý gecco 401
Stříbrný honza19hk 285
Zlatý venkovan 246
Bronzový kapitán 232
Zlatý Hlada 219
Zlatý hanulka11 200
Stříbrný brillant 199

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.