tom4

Jak úspěšně přesadit semenáče listnáčů

Na zahradě mám na různých místech vyrostlé semenáče listnáčů (javor, lípa, dub). Chtěl bych je přesadit na jiné místo. Jak to mám udělat, aby se ujaly? Zkoušel jsem je obyčejně vyrýpnout a hned dát na nové místo, ale i při větší zálivce za pár dnů nepřežijou. A co s většími stromky (stáří třeba 3–4 roky)? Dají se vůbec úspěšně nějak přesadit?

Odpovědi
Drap

Samozřejmě že se dá, malé i velké. Záleží také na půdě. Udělej jamku, nebo díru dostatečně velkou, tak, aby kořínky měly dost prostoru pro růst, když se budou zakořenovat. Jamku nejdříve pořádně prolij vodou. Potom zasyp vhodnější zeminou, můžeš přidat i kompost, vsaď sazenici přisypej hlínu do potřebné výše , přimáčkni zeminu a potom zalívej. Je sice už dost pozdě, ale pořád by se sazenice měly v pohodě ujmout. Nesázej nikam do trávy, ta by mohla sazeničky udusit.

elkon

Zaspal jsi dobu, to jsi měl udělat někdy v březnu. Teď už je pozdě. Kdyby byly vypěstované v kontejneru, tak by to šlo i nyní.