AK

Jak udělat experiment zajímavější?

Ahoj.
Promýšlím si nějaké experimenty, budu tvořit videa. Jen bych to chtěla nějak vylepšit a hledám inspiraci, nějaký dobrý nápad.

Tenhle experiment asi znáte ve variantě s pivním podtáckem nebo papírem. Máte sklenici naplněnou vodou až po kraj a podtácek. Sklenici můžete s podtáckem překlopit, podtácek bude držet. Princip tu řešit nebudeme, to mi je víceméně jasný. Jde mi o efektní provedení experimentu.

Budu uskutečňovat variantu s pivní lahví a pingpongovým míčkem. Pivní láhev je opět plná až k hrdlu, míček se na hrdlo položí, překlopí se – míček drží. Podobný experiment jde udělat i z ne zcela plnou lahví, přidržujete-li míček u hrdla, když je láhev překlopená, a necháte část vody odtéct.

Chci ten experiment nějak vylepšit. Dalo by se použít něco jiného než pingpongový míček? Nedá se někde sehnat nějaká velká polystyrénová koule, aby to třeba bylo efektnější?
Co kdybych použila nějakou jinou kapalinu? Šlo by použít nějakou tak, aby to už nefungovalo? Jakou? Nemáte případně nějaké další tipy, co k experimentu ještě přidat?

Díky moc.

Nejlepší odpověď
Lamalam

Jako kapalinu můžeš použít třeba nitroglycerín, ale modli se, ať ten pingpongový míček opravdu drží.

Další odpovědi
Kepler

Můžeš si repertoár chemicko-fyzikálních pokusů rozšířit zde: https://sites­.google.com/si­te/dochepo/sez­nam-pokusua

Drap

Velkou polystyrenovou kouli koupíš. Občas v papírnictví, občas ve výtvarných potřebách. Když použiješ místo vody jako kapalinu rtuť, fungovat to nebude.

Kepler

Lam, proboha! Nepochybuju, že experiment by byl mnohem působivější, ale někdo by to mohl klasifikovat jako návod k sebevraždě a demolici domu!