Rokio

Jak stará je entita jménem Bůh (otázka hlavně pro věřící a teisty)?

Zajímá mě názor různých odnoží křesťanství (katolíků, protestantů, pravoslavných atd.), náboženských společností, Židů, Muslimů a vyznavačů jiných náboženství.

Odpovídat mohou i ateisté, i když je otázka hlavně určena pro vyznavače náboženství.

Nejlepší odpověď
NoFear

Čas není nad Bohem, ale Bůh jen nad časem. Toť jednoduchá odpověď.
To je jedna součást oné všemohoucnosti, kterou Boha definují tyto náboženství. Ať už je jeho role v běhu světa jakákoli, tak Bůh nemá počátek ani konec. Čas se jej netýká. To by tak trochu omezovalo tu jeho všemohoucnost.

Další odpovědi
annas

Jeden den u Boha je jako tisíc let., souvisí se stvořením světa. U Boha čas neplyne tak jako u člověka a nehraje takovou roli jako u člověka, protože Bůh čas stvořil. Člověk žije dnes, neví, co bude zítra.

Slova z Bible – Na počátku . počátek času. Proto je Bůh věčný , tedy bez ohledu na čas.

Bůh nemá počátek, protože slovo „počátek" nebo „konec" má jen čas. Bůh čas vytvořil, tedy od jeho stvoření se čas počítá.

Bůh je transcendentní entita. tedy nepoznatelná, nemateriální, není možné ho poznat rozumem ani smysly, ani zkušenostmi, ale jen vírou. Proto Bůh existuje pro toho, kdo mu věří.

--
Takže věk Boha není možné přesně určit. . Otázek o Bohu i o čase, ale jinak pojatém, je v archivu několik.

Záleží na tom, zda jde o pohled deisty, teisty, panteisty, agnostik či ateista. – každý člověk se dá zařadit k jednomu pojmy. Ty jsou vysvětlené v archivu. Tedy, jak se dívá na „činnost“ boha. v průběhu času.

--

Bohužel, NoFear nemá docela pravdu. Bůh je všemohoucí, Bůh může všechno, co chce. U Boha není nic nemožného. Nadčasovost Boha souvisí s jeho všudypřítomností, je tady, je i jinde, neexistuje čas ani prostor, kde by nebyl vždy přítomný Bůh.

JežíšKristus

Ani mi neříkej, že jsi nečetl knihu zrození Genesis! Každé malé dítě ví, že Země je 6000 let stará!

zjentek

To máš těžký chlape, tohle může sahat daleko, daleko ZA existenci vesmíru, Rokio. (;

Mc Merkurion

… od tý doby, co opice slezly ze stromu a začly věřit a věnovat oběti bohům >>> t.j. jako lidstvo, ale to neznamená, že existuje …

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

zjentek

NoFear, existují dvě základní teorie. Za á je Bůh okolo nás a za b' vychází z nás. Takže pokud se přikloním k teorii za b', tak jak jednoduše jsem nad časem?

annas

Ad zjentek,

vysvětlím to já. NeFear to má opravdu popletené.

Vy žjete dnes, zítra bude dnes, dnes bude včera atd. Jinak přítomnost, minulost budoucnost. U Boha se to tak nepočítá, ten žije věčně. Jsou 3 teorie vztahu k Bohu – viz niž.

Takže lidský čas je tedy jiný. Vám se odměřuje, ale pro Boha je „čas“ věčný, je nadčasový.

  1. Záleží na tom, zda jste deista – věříte, že Bůh stvořil svět a už se o nic nestará, takže je pořád ve stejném čase.
  2. Když jste teista, věříte, že Bůh se svět stará, takže je stále aktivní.
  3. Panteista vychází z toho, že Bůh je všem, vše je v bohu, tudíž opět existuje mimo dělení času.

..
NoFear to má nějak popletené.

  1. Tao je cesta, taosismus je takési filosofické učení, takže v taoismu není jeden Bůh
  2. Stejně boží všemohoucnost nesouvísí přímo s časem, ale jeho další vlastnost všudypřítomnost = přítomnost v čas.

NoFear

Ale prosímtě, tohle jsou dvě základní teorie?
Možná myslíš názory, že Bůh je buďto „jen“ Bůh (samostatná všemohoucí bytost) nebo je to Bůh – všemohoucí bytost, která je zároveň všude a vším. To ovšem nejsou dvě základní teorie v těch monoteistických náboženstvích a ani ten druhý názor (že Bůh je vším) nepopírá, že Bůh je nad časem.
A tohle je spíš otázka taoismu.

Pokud myslíš ono známé „Bůh je v každém z nás.“ Tak to ani není nějaké specifická teorie. To taky spíš naráží na duši atd., která má mít božský základ je nesmrtelná a je to něco jako malá sou/část Boha. Navíc to naráží na to, že lidé jsou děti Boží, které vytvořil k obrazu svému (popřípadě i ze sebe). I zde je vícero výkladů. Takže to rozhodně není jedna ze dvou stěžejních teorií.
Pokud to myslíš jako nějaké podmínění Boha, že pouze vychází z nás (a ni jiného), tak to leda v tom smyslu (a té teorii), že si ho vymysleli lidé a žádný Bůh není. Jen v tomto předpokladu, Bůh vychází z lidí – a z ničeho jiného. To už je pak ateismus a není to otázka náboženské víry.