Jak správně pokácet strom

hledám nákres jsk při kácení stromů správně provést řezy. Vím, že by se měl někde u spodu naříznout asi do 1/3 a po té z druhé strany doříznout, ale přesně to nevím. Nevíte někdo kde najít nějaký ten nákres kde by to bylo srozumitelně vysvětlené? dík

Nejlepší odpověď
Bobule

S kácením se může začít teprve, až je zajištěno, že

  1. se v okruhu kácení zdržují jen osoby kácením

zaměstnané

  1. zpětné ustoupení bez překážek pro každého, kdo se

zabývá kácením (ustupovací prostor má mít napříč asi
45o).

  1. spodek kmene musí být bez cizích těles, roští a větví.

Dbát na jistý postoj (nebezpečí klopýtnutí).

  1. nejbližší pracovní místo musí být nejméně 2 1/2 délky

stromu vzdáleno (17). Před kácením musí být směr
kácení přezkoušen a zajištěno, aby se nenacházely
ve vzdálenosti 2 1/2 délky stromu (17) osoby ani
předměty!

  • Posouzení stromu:

Směr zavěšení větví – uvolněné nebo suché větve – výška
stromu – přirozený převis – kvalita stromu.

  • Dbát na rychlost větru a jeho směr. Při silném větru se kácení

nesmí provádět.

  • Ořezávání výstupků kořenů:

Začít největším kořenem. První řez musí být svislý, potom
podélný.

  • Vyříznout zásek na kácení (18, A):

Tento zásek udává stromu směr a vedení. Dělá se v pravém
úhlu ke směru kácení a je 1/3 – 1/5 v průměru kmene. Začněte
řez co nejblíže u země.

  • Eventuální změny záseku musí být prořezány na celé

šířce.

  • Řez pro kácení (19, B) bude proveden výše než spodek

zářezu (D). Musí být proveden přesně vodorovně. Před
zářezem musí asi 1/10 průměru kmene zůstat stát jako
nedořez (lišta zlomu).

  • Nedořez © působí jako pant. V žádném případě nesmí

být oddělen, jinak strom nekontrolovaně spadne. Musí být
v pravý čas nasazeny klíny.

  • Řez pro kácení smí být jištěn jen klíny z umělé hmoty nebo

hliníku. Použití železných klínů je zakázáno, protože kontakt
řetězu může vést k velkému poškození nebo k přetržení.

  • Při kácení se zdržovat stranou padajícího stromu.
  • Při vracení se ke stromu dávat pozor na padající větve.
  • Při práci na svahu musí obsluha pily stát nad nebo stranou

zpracovávaného kmene, případně stromu.

  • Dbát na kutálející se stromy.

V příloze. na straně 7.

Zdroj: http://files.na­kupka.cz/zahra­da/za-9023.pdf

Další odpovědi
redy

Koukám že o tom nic nevíš,tak si sjednej odborníka.
K tomu aby jsi kácel sám musíš mít oprávnění.
Který platí asi rok.

Conchus

Návod bývá v manuálu u každé pily. Je-li stromek malý, tak je to úplně jedno. Jedná-li se o vzrostlý strom, doporučuji odborníka. Ten to zvládne za chvilku a poradí jak postupovat při likvidaci pařezu bez použití drsných chemických prostředků.

jendahun

Bobule to vysvětlila pěkně,jenom dodám: nevím o jak silný strom se jedná,jaký druh(jinak se chová listnáč,jinak jehličnan),zjistit těžiště stromu a náklon,pokud se kácí proti náklonu a strom je silný – bez těch železných klínů a kalače se neobejdete.U vyh­nilého a silného stromu(potěš Pánbůh)se zásek dělá do poloviny průměru.S takovým má problém i profesionál.Do asi 15cm průměru,můžete kácet i bez záseku.Pozor!Všechno okolní je nepodstatné(myšleno pomůcky a nářadí),ale PŘILBU doporučuji vždy!Strom se může zlomit někde pod vrcholem a to by jste nerozchodil.I malá ulomená větev,může zabít.Taky není na škodu obstarat si povolení.Přez­koušení na obsluhu motorové pily se dělá každé dva roky.
V každém případě u silného stromu je odborník nezbytný.Před čtrnácti dny se tady zabil hasič.Spadl na něho strom.Když se zadaří,nepomůže ani školení ani zkušenost.Nefušujte nám do řemesla.
Směr pádu se dá kočírovat přeřezáváním nedořezu z jedné,nebo druhé strany,ale to sám raději nezkoušejte,to chce zkušenost.

honza19hk

to co napsala Bobule je sice pěkné,ale tebe spíš zajímá princip předpokládám.

  1. na stromy o obvodu větším 80cm(měřeno ve 120cm nad povrchem země) musíš mít povolení.do 80cm můžeš kácet bez povolení.
  2. zjistit situaci,co kde stojí,jiné stromy,sloupy,atd…
  3. zjistit s tím spojený směr pádu

4.Doporučuji ořezat větvě.

5.vyřízneš směrový klín na tu stranu kam má spadnout.Klín se řeže jako nepravidelný trojůhelník do 1/3 průměru kmene.

6. strom podřízneš vodorovně cca 3–4cm nad vnitřním úhlem trojůzelníku klínu.nedořezá­vet,ponechat cca 3–4cmAž začne padat tak zmiz na opačnou stranu než ten strom padá.

Pro 100% zajištění správného směru pádu můžeš do vrchní části kmenu cca 3 metry nad zemí uvázat dlouhé lano(jednou tak delší než délka-výška- stromu např kmen 10metrů lano 20 metrů) a při řezání může nějaký tvůj pomocník za to lano tahat na tu stranu kam má spadnout,ale musí stát co nejdál.

POKUD SE NA TO NECÍTÍŠ ,RADĚJI TO NĚKOMU PŘENECH.Špatně zkácený strom nadělá škody a může někoho snadno zabít.Určitě se najde někdo kdo by ti ho pokácel,třeba i nějaký soused,popř jsu na to firmy.

tady máš video jak kácet stromy:
http://www.you­tube.com/watch?v=9n9QU0C­qfPo&feature=re­lated