kratagott

Jak spolu reaguje čistý vodík a plynný čistý oxid uhličitý?

Pokud ano, lze zjistit, za jaké teploty a tlaku a co je potřeba, aby tato reakce probíhala v uzavřené nádobě.

Nejlepší odpověď
cochee

Teoreticky vzniká methanol a voda, reakční tlaky řádově v desítkách MPa, teploty 240 ÷ 380 °C podle použité technologie (jsou dvě hlavní) a přítomnost katalyzátorů na bázi různých oxidů kovů. V praxi se však, nejspíše z ekonomických důvodů, používá tzv. syntézní plyn, směs CO a CO₂ (reakcí H₂ a CO vzniká rovněž methanol) vyráběný ze zemního plynu, nebo ropných podílů, případně též z uhlí. Toť zhruba v kostce, malinko blíže viz Zdroj například.

Zdroj: www.upce.cz/fcht/u­ocht/spektrum/ktol-cosynteza.pdf

Další odpovědi
Lamalam

Za normálního tlaku reakce na methanol neprobíhá, ale při teplotě 200°C za přítomnosti Cu2O jako katalyzátoru to reaguje takhle:
4H2 + CO2 = CH4 + 2H2O