Matěj21

Jak skladujete horký guláš po uvaření?

Zdravím čtenáře, chtěl jsem se zeptat, jak skladujete guláš po uvaření? S mou kamarádkou se dohadujeme, zda vadí z hlediska baktérií, pokud čerstvě uvařený guláš nechám přikrytý pod pokličkou, aby vydržel 1 až 2 hodiny ještě teplý, než dorazí návštěva. Já jí tvrdím, že je potřeba jídlo chladit za přístupu vzduchu a co nejrychleji uložit do lednice, nikoliv skladovat jídlo na plotně horké bez přístupu vzduchu, i když se jedná například o 1,5 hodiny.

Nejlepší odpověď
df

Z hlediska bakterií? Co to je za blábol. I kdyby byl na plotně do večera a pak uložený do lednice, tak 3–4 dny bude pozivatelny. Bakterií není třeba se obávat. Jsou naši přátelé. Nenechte si vymývat mozky reklamou. Mrkněte na dokument a popřemýšlejte.

https://m.you­tube.com/watch?v=ZS3Ij­b5UcKo

Další odpovědi
seraphico

Nehrotil bych to. Jestli necháte ještě teplý guláš pod pokličkou a do ledničky ho dáte až za pár hodin, tak se vůbec nic nestane. Maso je uvařené a je v omáčce, to se opravdu nezkazí tak rychle.

marci1

Co nejrychleji ho zchladíme na co nejnižší teplotu. Když jídlo chladne, k největšímu množení bakterií dochází mezi čtyřiceti až osmdesáti stupni. 🙂
Pokud nemáme doma profesionální zařízení (šokery), doporučuje se napustit do umyvadla studenou vodu, přidat ještě kousek ledu, jídlo zchladit, ideálně ještě dát do misky a přesunout do lednice. Tam umístíme až vlažné jídlo, dávat do lednice pokrm, který má sto stupňů, je nesmysl. Profesionální lednice to zvládnou, domácí ne.
https://www.ty­den.cz/rubriky/re­lax/apetit/ne­nechavejte-jidlo-chladnout-na-plotne-radi-sefkuchar-david_227630.html

nyjono

Jestli má návštěva dorazit během 2 hodin, nemá smysl to řešit.
Já nechávám poklici krapet zvednutou.
V případě potřeby se trochu přihřeje.

aliendrone

Guláš je „držák“, ten se ti ani za 24h zpravidla nezkazí. Já osobně BEZ pokličky, dokud teplota neklesne cca na 40°C, pak lednice. Markantní je to u polévek, zejména s játrovou zavářkou. Zakrytí pokličkou = automaticky BLESKOVĚ zkysne, klidně i do 12 HODIN (v létě)!

PROČ to tak je NEVÍM (vysvětlení marci1 zní VELMI LOGICKY a přesvědčivě), nicméně mé tvrzení potvrzuje životní PRAXE. Také ohledně poučení se z praxe záleží na tom, JAK MOC jsi velký „vztekloun“, tedy na schopnosti odolávat návalu zloby ve smyslu „SAKRA, jsem se s tím TAK mordoval a ono se to zkazilo – celá práce NANIC!“ ;) :)

Takže podle mě MÁŠ PRAVDU TY, ale vysvětlení proč to tak je ode mne nečekej, nerjsem ani kuchař a ani hygienik. :)

cochee

Asi taklenc: guláš je po uvaření sterilní. Jedinou cestou, jak by se do něj měly dostat mikroorganismy, je vzduch. Takže z toho hlediska jistě přikrytý, i za cenu toho, že bude chladnout dvojnásobnou dobu. Pokud je požadavek ho zchladit rychleji, je možno hrnec vložit do studenovodní lázně a vodu měnit, když se ohřeje, zpočátku se bude samozřejmě ohřívat od guláše rychleji.

paul1

Pro guláš prý platí, že do jeden den starého se přidává polovina nového. Aspoň tak to prý mají v restauracích, kde mají vyhlášený gulášek.

da ny

Nikdy pod poklicí, ale bez ní.
Guláš patří mezi pokrmy, které mohou vychladnout přirozenou cestou, pak do lednice. Vydrží i týden ;D (pokud nezkysne, pod tou pokličkou). Ohříváním získává na chuti.