Galax

Jak silný musí být proud/napětí???

Dobrý den, jak silné musí být napětí aby člověk cítil elektrickou ránu a aby ho to zároveň nezabilo????

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak vůbec nezáleží na napětí, ale velikosti proudu, který proteče tělem do země ( nebo do jiného vodiče).
A hodnoty jsou nečekaně nízké !!!!

Za práh vnímání se považuje u AC 0,5 mA !!!
a DC 2 mA !!
Za práh bolesti se považuje u AC 3,5 mA a DC 10 mA.

DC … stejnosměrný proud
AC …střídavý proud

40 mA může být již smrtelný proud. Záleží na prostředí, dráze průtoku tělem ( hodnotě odporu ) a zdraví člověka.
Zajímavé je že největší nebezpečí při úrazech el. proudem, hrozí vývinem plynů v krvi působením elektrolýzy při průchodu proudu tělem. Stejné jako když se vám při injekci do žíly dostane vzduch.

Toto říkají normy :
V roce 1995 ještě platila ČSN 34 1010, která stanovovala „BEZPEČNÝ"proud 10mA stř.a 25mA ss proudu.Ale od ledna 1996 po vydání ČSN 33 2000–4–41 již není v žádném právním předpise, ani v žádné technické normě stanoven BEZPEČNÝ proud. Jen "USTÁLENÝ MEZNÍ PROUD“, který resperktuje toleranční práh vymezený vnitřním odporem těla osoby nebo zvířete 2000 Ohmů z hlediska úrazu při proudech 3,5mA stř.a 10mA ss!

Nejnovější edice ČSN 33 2000–4–41 ed.2 ze srpna 2007 popisuje úraz elektrickým proudem jako stav, kdy proud protékající postiženým tělem, jehož velikost překročí určitou bezpeečnou mez ( ale ta není stanovena, je to jen individuální fyztiologická odolnost jedince a ta je různá u dospělého, zdravého muže, jiná u dítěte nebo ženy ( cca poloviční odolnost oproti zdravému muži), jiná u zvířat (krokové napětí!).

Konvenční mezní hodnoty proudů z hlediska jejich účinků na lidský organizmus jsou uvedeny v tab.NC.1 ČSN 33 2000–4–1 ed.2 a činí 0,5mA AC a 2mA DC jako proud právě vnímaný. Mez, která postiženému zabraňuje uvolnění z obvodu elektrického proudu již činí 5mA AC a 25mA DC!

Další odpovědi
Michal Kole

Bezpečné napětí v „normálních prostorách“ (např. tvůj byt) to je

24 V střídavých a 110 V stejnos­měrných

Pro nebezpečné prostory, např. dílna v garáži, vlhký sklep to je 12 V střídavých a 48 stejnosměrných.

Bezpečný proud do 30 mA (to je mezní hodnota, kdy musí vypadnout proudový chránič, který musí být na všech zásuvkách – výjimky existují)

Toto definují elektrotechnické normy, ale každý člověk je jiný. Jsou i případy, kdy člověk několikrát po sobě (tuším 3×) přežil i elektrické křeslo.

Taky jsou lidi, které „usmrtí“ i polovina hodnoty z normy.

Poznám. Dnes už pojem prostředí neexistuje, je to nahrazeno komplexem parametrů zvané vnější vlivy.

Miroslav S

I nízké napětí dokáže ublížit. Autoelektrikáři jsou školení na to, aby při manipulaci s bateriemi neměli na rukách nic kovového, protože při neopatrné manipulaci může prstýnek při zkratu upálit prst a kovový řemínek od hodinek vážně poranit ruku (těžké popáleniny, než se stihne roztavit). Za deště nebo horka umí nepříjemně pokopat i 24voltů ss na mokrých částech těla

gobls

To záleží taky na tom, jakou částí těla se dotýká a jak je vlhká. Třeba suché prsty mají velký odpor, takže aby bylo něco cítit, musí být napětí mnohem vyšší, než když jsou mokré. A třeba ny jazyku stačí pro pocítění i jednotky voltů. A za další, když ten proud projde třeba jen mezi dvěma prsty, tak je to může třeba usmažit na uhel, ale není jisté, že to zabije.